CYNAMON – zaprzyjaźnij się
z nim jesienią i zimą!

Niezwykle aromatyczny i przywołujący na myśl jesienno-zimowe klimaty. Choć wszystkim doskonale znany, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy o jego niesamowitych właściwościach! Co takiego ma w sobie cynamon i dlaczego warto się z nim zaprzyjaźnić? Poznajcie go bliżej!

Czym jest cynamon?

Cynamon to znana na całym świecie przyprawa, którą wykorzystywano już w czasach starożytnych. Stosowano go do balsamowania zwłok, robienia kadzideł, a także jako naturalny środek leczniczy. W kuchni pojawił się nieco później, ale dzisiaj już chyba nikt nie potrafi wyobrazić sobie szarlotki bez aromatycznego cynamonu.

Przyprawa ta ma słodki smak i korzenny zapach oraz szereg cennych właściwości, które wspomagają nasze zdrowie. Cynamon najczęściej kojarzymy z zimą i Bożym Narodzeniem, bo to właśnie w tym okresie korzystamy z niego najczęściej, dodając do słodkich wypieków, deserów, kaw, powideł czy kakao. Przyprawa ta ma jednak także szereg cennych właściwości, które bardzo dobrze wpływają na nasze zdrowie.

Skąd się pozyskuje cynamon?

Zacznijmy jednak od początku, czyli od powstania cynamonu. Nie od razu przecież występuje on w postaci lasek lub jako proszek, które możemy znaleźć na sklepowych półkach. Jak zatem powstaje cynamon?

Cynamon otrzymuje się z wysuszonej kory cynamonowca. To drzewo z rodziny wawrzynowatych, które obejmuje ok. 250 gatunków. Pierwotnie drzewa cynamonowca występowały wyłącznie w Azji wschodniej i południowo-wschodniej, obecnie jednak można je spotkać w całej strefie klimatu subtropikalnego. Laski cynamonu i sproszkowany cynamon, które możemy kupić w sklepach, otrzymuje się poprzez zdjęcie z drzewa kory i suszenie jej na specjalnych workach lub matach przez 2 dni. Następnie kora suszona jest w promieniach słońca, dzięki czemu zwija się w ruloniki, które później przekazywane są handlarzom.

Jakie są odmiany cynamonu?

Wśród odmian cynamonu możemy wyróżnić 2 najbardziej znane:

  • cynamon cejloński – pochodzi z południowo-wschodniej Azji oraz z krajów tropikalnych. Pozyskuje się go z drzewa zwanego cynamonowcem cejlońskim, które może osiągnąć nawet 10 m wysokości! Korę, z której robi się cynamon, pozyskuje się 2-3 razy w roku podczas pory deszczowej.
  • cynamon chiński – występuje w Chinach oraz w Birmie. Pozyskiwany jest z drzewa zwanego cynamonowcem wonnym. To jedna z najpopularniejszych i najtańszych odmian cynamonu na świecie.

Należy jednak pamiętać, że  odmiany cynamonu różnią się między sobą . Cynamon chiński (cassia) ma silny i lekko ostry smak. Cynamon cejloński doceniany jest za delikatny i słodkawy smak i jest preferowany  do deserów.

Właściwości zdrowotne cynamonu

Cynamon już od dawien dawna służył jako lek na przeziębienie, choroby układu pokarmowego oraz jako składnik wzmacniający organizm. Jego prozdrowotne właściwości wykorzystywano już w czasach starożytnych i tak pozostało do czasów współczesnych. Dlaczego jest tak cenny dla naszego zdrowia?

Właściwości antynowotworowe

Cynamon to przyprawa, która hamuje rozwój komórek nowotworowych, dzięki czemu doskonale sprawdza się podczas kuracji antynowotworowej oraz jako element przeciwdziałający powstawaniu owych komórek w organizmie. To wszystko dzięki występowaniu w cynamonie aldehydu cynamonowego, który wykazuje działanie antynowotworowe.

Alzhaimer i Parkinson

Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że zawarte w cynamonie substancje takie jak: aldehyd i epkitechina, mogą opóźnić występowanie choroby Alzhaimera lub wręcz zapobiec jej pojawieniu się! Dodatkowo, wykryto również, że cynamon może odwrócić zmiany pojawiające się w mózgu osób chorych na Parkinsona.

Cynamon na problemy żołądkowe

Cierpisz na niestrawność, wzdęcia, skurcze żołądka i jelit? Sięgnij po wyciąg z kory cynamonu cejlońskiego oraz olejek cynamonowy! Przeprowadzone badania wykazały, że świetnie wspomagają one układ pokarmowy, zapobiegając niestrawnościom oraz zatruciom pokarmowym. Są także doskonałym antidotum na biegunkę. Ponadto wyciąg z kory cynamonowca chroni przed wrzodami żołądka i świetnie łagodzi nadkwaśność w przełyku. Olejek cynamonowy natomiast poleca się jako środek zwiększający apetyt, ponieważ świetnie pobudza wydzielanie soków trawiennych.

Poziom cukru i cholesterolu

Cynamon obniża także poziom cholesterolu we krwi, przez co działa przeciwmiażdżycowo. Ponadto codzienne spożywanie cynamonu powoduje obniżenie poziomu glukozy, trójglicerydów oraz frakcji LDL, dlatego też jest on polecany osobom z insulinoopornością oraz cukrzycą typu 2.

Grypa i przeziębienie? Zastosuj cynamon!

Przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, a także przeciwzapalne właściwości cynamonu sprawiają, że jest on doskonałym i naturalnym produktem w walce z infekcjami. Jeśli zatem dopadnie nas grypa lub zakażenie dróg oddechowych, warto sięgnąć po olejek cynamonowy, który wykazuje silną aktywność przeciwdrobnoustrojową i wspomoże nas w walce z bakteriami, wirusami i grzybami.

Cynamon na odchudzanie?

Z przeprowadzonych badań wynika, że cynamon należy do tzw. termogeników, czyli substancji, które przyspieszają spalanie tłuszczu oraz przemianę materii. W związku z tym jest on polecany osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Warto zatem dodać go do ulubionych potraw i gorących, zimowych napojów.

Zastosowanie cynamonu w kuchni

Oprócz prozdrowotnych właściwości, cynamon znalazł swoje zastosowanie także w kuchni. Przyprawa ta bowiem doskonale komponuje się zarówno z wytrawnymi potrawami, jak i z deserami, bądź napojami rozgrzewającymi.

Najbardziej znane połączenia to: pieczone jabłka z cynamonem, ryż zapiekany z jabłkami i cynamonem oraz szarlotka! Przyprawa ta jednak doskonale sprawdzi się także w połączeniu z mięsem, np. z karkówką lub baraniną, a także jako dodatek do placuszków dyniowych, naleśników czy słodkiego chlebka. Wykorzystajmy go także w domowych przetworach: konfiturach, dżemach i powidłach. Jesienią i zimą natomiast rozgrzewajmy się gorącymi napojami z dodatkiem cynamonu: herbatą, kawą, kakao, ponczem i grzanym winem lub domowym, aromatycznym kompotem. A na Boże Narodzenie nie zapomnijmy o pysznych piernikach!

Mamy nadzieję, że tak jak my pokochacie cynamon i zaprzyjaźnicie się z nim nie tylko w okresie świątecznym! Nie dajcie się namawiać i skorzystajcie z jego cennych właściwości już dziś. Niech w Waszych domach rozniesie się cudowny, cynamonowy aromat. Sięgnijcie także po mieszanki OneDay More, w których również znajdziecie cynamon! Granola Banda Cynamonków to doskonały wybór nie tylko dla dzieci. Możecie także sięgnąć po Owsiankę Jabłkową z Cynamonem lub Musli Sylwetkowe OneDayMore. Rozsmakujcie się w cynamonie!

Komentarze:

Brak komentarzy