Guarana – co to, właściwości i wpływ na organizm

Z wszystkich naturalnych eliksirów służących człowiekowi do walki z uczuciem znużenia kawa jest chyba tym najbardziej popularnym i najłatwiej dostępnym; jednak czy najskuteczniejszym? Na pewno nie zgodzą się z tym zagorzali wyznawcy yerby, a sporą konkurencję stanowi też znana od dawna i ceniona za swe właściwości guarana. Poznajcie prawdziwą królową kofeiny!

CO TO JEST GUARANA?

To gatunek pnącza o czerwonych owocach, które, kiedy osiągają dojrzałość i pokazują swoje wnętrze z ciemnym nasionem, wyglądają jak szeroko otwarte oczy. Duże krzewy guarany potrafią piąć się nawet na wysokość 10 m.

95% tego surowca pochodzi z Brazylii. Swoją drogą, zastanawiające jest, dlaczego najpotężniejsze siły energetyczne drzemią w roślinach występujących w Ameryce Południowej; dlaczego właśnie ten kontynent predestynowany jest do takiej czujności?

Guarani to też nazwa indiańskiego plemienia zamieszkującego Paragwaj, Brazylię, Boliwię i Argentynę. Indianie ci jako pierwsi używali yerba mate i stewii, i od nich także nazwę przyjęła bohaterka naszego artykułu, (łac. Paullinia cupana) gwarana, cierniopląt – znana jako afrodyzjak, środek na wzmocnienie i wszelaką aktywność.

CZY GUARANA JEST LEPSZA OD KAWY?

Przeciętna wizyta zaczyna się od pytania:  „kawa czy herbata?” My pytamy: „kawa czy guarana?”.

Zawartość kofeiny w nasionie guarany jest znacznie wyższa niż w ziarnach kawy. W roślinie tej występują też dwie inne substancje działające stymulująco na układ nerwowy: teobronina i teofilina.

GUARANA – WŁAŚCIWOŚCI

Dla indiańskich szamanów miała m. in. rozgrzewać, zmniejszać uczucie głodu, gasić pragnienie i koić ból. Dziś stosuje się ją przede wszystkim dla zredukowania uczucia zmęczenia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Guarana może na dłużej poprawiać wytrzymałość organizmu i odporność na stres, wspomaga też szybszą i łatwiejszą koncentrację, dlatego mówi się o jej właściwościach adaptogennych oraz właściwościach prokognitywnych, jakie wykazują preparaty złożone, w skład których wchodzi guarana. Po takie preparaty chętnie sięgają osoby, którym przy wzmożonym wysiłku intelektualnym zależy na szybkim i skutecznym uczeniu się i poprawie pamięci, np. studenci podczas sesji.

Kofeina wpływa na zwiększenie wydzielania adrenaliny, dopaminy i serotoniny, co w efekcie prowadzi do pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego, przyspieszenia pracy serca i rozszerzenia naczyń krwionośnych.

W suplementach diety guarana często występuje w połączeniu z witaminą B6, która dodatkowo przyczynia się do utrzymania prawidłowych funkcji psychologicznych.

Nasz eliksir żywotności zawiera też garbniki, katechiny, epikatechiny i garbniki. Dzięki tym substancjom guarana wykazuje właściwości przeciwutleniające.

POTENCJA GUARANTOWANA, CZYLI GUARANA JAKO AFRODYZJAK

Guarana cieszy się sławą środka poprawiającego libido. Szczególnie skuteczna może okazać się w pokonaniu kłopotów wynikających z fizycznego lub psychicznego przemęczenia.

GUARANA – ZASTOSOWANIE

W Ameryce Łacińskiej spożywa się roślinę sproszkowaną, często wymieszaną z wodą (aqua branca). Po wymieszaniu z wodą surowiec może być ponownie wysuszony i formowany w kulki lub laski. W niektórych krajach do dzisiaj po prostu żuje się nasiona guarany.

Z guarany można tez piec chleb, który może wykazywać większą trwałość niż tradycyjne pieczywo.

 W Europie spotykamy ją jednak najczęściej w aptece w postaci tabletek, kapsułek, herbatek ziołowych lub jako dodatek do pobudzających napojów energetycznych dostępnych w sklepach spożywczych. Ze względu na korzystne działanie na skórę (pomaga redukować cellulit, wygładza) można ją też znaleźć w składzie niektórych kosmetyków.

CZY GUARANA MOŻE BYĆ SZKODLIWA? SKUTKI UBOCZNE I PRZECIWWSKAZANIA

Tak, jak nie należy przesadzać z kawą, tak z rozwagą i umiarem należy stosować pozostałe napoje bogate w kofeinę. Przedawkowanie tej substancji może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, rozdrażnienia, bezsenności,  zaburzenia pracy przewodu pokarmowego (efekt przeczyszczający) oraz drżenia mięśni.

Osoby z nadciśnieniem tętniczym, wrzodami żołądka i dwunastnicy, a także kobiety w ciąży i dzieci nie powinny w ogóle stosować preparatów, które zawierają wyciąg z nasion guarany.

 

Komentarze:

Brak komentarzy