MORWA BIAŁA.
Kto, jak i dlaczego powinien ją spożywać?

Morwa biała uznawana jest jako jeden z przykładów superfoods, czyli żywności bogatej w składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. O właściwościach morwy białej pisaliśmy ostatnio (sprawdź TUTAJ!). Kto w szczególności powinien sięgać po tę roślinę? Jak jeść morwę białą? Odpowiemy na wszystkie pytania!

 

Morwa biała – dla kogo?

Morwę biała jest w całości rośliną jadalną. Spożywa się jej liście, korzenie oraz owoce – zarówno świeże, jak i suszone. W czyim menu morwa powinna znaleźć stałe miejsce?

 

  • Dla cukrzyków

Napar z liści morwy wykazuje właściwości przeciwcukrzycowe oraz pomaga utrzymywać odpowiedni poziom cukru we krwi. Ze względu na hipoglikemiczne właściwości polecana jest zarówno diabetykom, jak i w profilaktyce cukrzycy.

  • Dla odchudzających się

Na osoby, chcące zgubić zbędne kilogramy najlepiej działa ekstrakt z morwy. Dzieje się tak, ponieważ wpływa on na działanie enzymów jelitowych, opóźniając rozkład cukrów złożonych do prostych. To sprawia, że węglowodany wolniej wchłaniają się w układzie pokarmowym przez co zmniejsza się odkładanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo napar z liści zmniejsza apetyt na słodycze. Świeże owoce morwy są z kolei niskokaloryczne, a zawarty w nich rozpuszczalny błonnik, wspomaga przemianę materii.

  • Dla sportowców

Suszone owoce morwy białej mają natomiast nieco inne właściwości, dlatego polecane są sportowcom, którzy potrzebują doładowania energetycznego. Są one dobrym źródłem,  warto więc spożywać je po intensywnym wysiłku. Sprawdzą się również podczas wyczerpujących wycieczek w górach jako pożywienie, które zregeneruje i wzmocni nasz organizm, gdyż są bogate w żelazo i miedź.

  • Dla przeziębionych

Świeże owoce korzystnie działają w gorączce. Napar z liści złagodzi ból gardła i sprawdzi się jako środek napotny. Syrop z owoców morwy działa łagodząco przy kaszlu.

 

Morwa biała – jak jeść?

  • Suszone liście morwy białej

Z ususzonych liści z łatwością przygotujesz napar bądź herbatkę. Suszone liście morwy możesz kupić w formie suszu lub proporcjonowanej przez producenta herbatki. Wystarczy zalać wrzątkiem, zaparzyć i rozkoszować się delikatnym, słodkawym smakiem.

  • Świeże owoce morwy białej

Sezon, w którym pojawiają się dojrzałe owoce morwy zaczyna się pod koniec lipca. Jeśli mamy dostęp do świeżych owoców warto z nich zrobić przetwory – syropy, soki, dżemy, nalewki.

  • Suszone owoce morwy białej

Suszone owoce morwy możesz spożywać w formie przekąski jako alternatywę wobec słodyczy. Możesz ją dodać do porannej owsianki – naturalnie ją osłodzi i będzie kolejnym wartościowym składnikiem w Twoim śniadaniu. Sprawdzi się też w koktajlach czy wypiekach. A jeśli nie masz czasu na kombinowanie, mieszanie, łączenie składników – mamy dla Ciebie gotowe mieszanki musli, idelanie skomponowane pod względem wartości, jak i smaku. Suszoną morwę białą spotkasz w Musli BioBalans OneDayMore oraz w Musli Superfoods OneDayMore.

 

Jak często spożywać morwę białą?

Mimo pozytywnego wpływu na organizm, mogą istnieć przeciwwskazania, do spożywania morwy. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny zachować ostrożność. Morwa biała może też wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, wzmacniać lub osłabiać ich działanie. Na przykład w połączeniu z lekami na cukrzycę, napar z liści morwy może znacznie obniżać poziom cukru we krwi. Warto skonsultować się w tym przypadku z lekarzem.

Dlatego, jak we wszystkim, najcenniejszy jest umiar!