Ostropest plamisty – przyjaciel wątroby

Patrząc na to, jak wygląda ostropest plamisty łatwo go pomylić z ostem. To roślina uprawna, dziko rosnąca, która ma ostro zakończone, kłujące liście i fioletowe, spiczaste kwiaty. Może osiągać nawet do 2 metrów, a do celów leczniczych wykorzystywane są jedynie jego nasiona. Jakie właściwości zdrowotne posiada ostropest i jak można je wykorzystać na co dzień?

Ostropest plamisty – pochodzenie

Ta roślina z rodziny astrowatych wywodzi się z obszarów Afryki Północnej, Azji Zachodniej i obszarów śródziemnomorskich. Swój przydomek „plamisty” zawdzięcza białym plamkom, które pojawiają się na jego fioletowych kwiatach. W Polsce jest to roślina uprawna, czasami dziczejącą. Obecnie możemy ją spotkać, poza obszarem swojego pierwotnego pochodzenia, na terenach Nowej Zelandii, Ameryki Północnej i Południowej oraz w Europie. Od wieków stosowano ostropest jako naturalny lek odtruwający organizm i wspomagający pracę wątroby, dzięki zawartej w nasionach sylimarynie.

Sylimaryna – właściwości zdrowotne

Zawarta w nasionach ostropestu sylimaryna ma działanie:

pobudzające – dzięki niej zwiększa się ilość wydzielanej żółci oraz soku żołądkowego, znacznie poprawiając proces trawienia

hepatoprotekcyjne i detoksykujące – sylimaryna chroni komórki wątroby przed uszkodzeniami spowodowanymi przez nadmierne spożywanie alkoholu czy codziennie stosowanie leków

regeneracyjne – stymulując biosyntezę białek sylimaryna, które uległy uszkodzeniu

stymulujące – pomaga zwiększyć poziom glutationu, który uznawany jest za jeden z najsilniejszych i najważniejszych antyoksydantów w organizmie człowieka

Wiele badań potwierdza skuteczność sylimaryny w leczeniu takich chorób jak:

– marskości wątroby

– przewlekłego zapalenia wątroby

– alkoholowego i niealkoholowego stłuszczenia wątroby

– zaburzeniach pracy dróg żółciowych

– kamicy żółciowej

– zatruciach np. muchomorem sromotnikowym

Ze względu na wpływ na proces rogowacenia gruczołów łojowych i naskórka, ostropest plamisty wykorzystuje się również do wspomagania terapii łuszczycy i trądziku.

Ostropest w ziarnach

Ziarna ostropestu plamistego mają neutralny smak, więc bez problemów możemy stosować je bezpośrednio albo jako dodatek do sałatek, owsianek, zup, sosów, czy koktajli. Niektórzy wypiekając swoja własne pieczywo, sypią na wierzch jego ziarna. Trzeba jednak pamiętać, że ziarna są dość twarde i najlepiej przed spożyciem zmielić je w młynku albo, jak robi wiele osób, po prostu zakupić produkt już fabrycznie zmielony.

Do czego dodalibyście ostropest? My polecamy go jako dodatek do porannych koktajli np. na bazie mleka roślinnego, ze świeżymi owocami. Sezon na truskawki powoli się kończy, więc warto skorzystać jeszcze z naszych, polskich truskawek. Taki koktajl to prawdziwa bomba witaminowa dla naszego organizmu! Jak przyrządzić jaki koktajl? Nie ma nic prostszego!

Potrzebne będą:

– 250 g świeżych truskawek

– 2 banany

– 2 łyżki zmielonego ostropestu

– 0,5L wody niegazowanej

– 1 łyżeczka soku z cytryny

Przygotowanie:

  1. Do blendera wlewamy wodę, dodajemy banany i truskawki i blendujemy do uzyskania jednolitej masy.
  2. Dodajemy ostropest i sok z cytryny, blendujemy ponownie i gotowe!

Olej z ostropestu

Tłoczony na zimno olej z ostropestu to istna skarbnica sylmariny, ale również kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-9. Ze względu na ich wysoką zawartość w nasionach, bardzo popularne stało stosowanie tego oleju na co dzień. Charakteryzuje się delikatnym, lekko orzechowym smakiem. Olej można przyjmować bezpośrednio lub stosować jako dodatek na przykład do sałatek. Warto wiedzieć, że olejku nie można stosować do smażenia. Olej z ostropestu nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

***

Ostropest stosowany długotrwale w każdej formie – zmielony, oleju czy kapsułek może wpływać na wystąpienie niedoborów żywieniowych oraz hamować skuteczność niektórych kuracji farmakologicznych. Dla pełnego bezpieczeństwa zawsze należy skonsultować wspomaganie leczenia ostropestem z lekarzem.

 

Komentarze:

Brak komentarzy