• 25% rabatu w Klubie
  • Darmowa dostawa od 75zł dla Klubowiczów
  • Wysyłka nawet w 24h
  • Unia Europejska

Tapioka – co to jest? i jak zrobić bubble tea?

W Polsce tapioka zyskuje na popularności, dlatego warto poznać jej wszystkie właściwości zdrowotne i wartości odżywcze. Zaskocz bliskich przy najbliższej okazji niecodziennym przysmakiem z białymi granulkami.

Tapioka – co to jest?

To produkt skrobiowy, który otrzymuje się w wyniku mielenia bulw manioku. Powstaje masa, z której robiona jest mączka skrobiowa, czyli tapioka. Maniok jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej i Środkowej, został rozpowszechniony również na terenie Azji i Afryki. Tapioka jest coraz częściej dostępna w sklepach w Polsce w formie mąki albo granulek. Idealnie nadaje się do przygotowania lekkich dań, wypieków lub deserów na zimno. Warto przyjrzeć się jej właściwościom i wartościom odżywczym.

Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze tapioki

Tapioka jest lekkostrawna, dzięki czemu wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego. Zawarta w niej skrobia oporna przyczynia się do zwiększenia uczucia sytości po spożyciu. Nie zawiera również alergenów. Jakie jeszcze wartości odżywcze i właściwości wykazuje tapioka?

– Znajdziemy w niej wapń, fosfor, magnez, żelazo oraz cynk,

– nie zawiera glutenu, dlatego mogą ją spożywać osoby na niego uczulone i chorujące na celiakię,

– jedzenie tapioki zaleca się osobom chorującym na chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz osobom z wrzodami żołądka ze względu na wysoką zawartość skrobi opornej w tapioce.

Warto wiedzieć, że indeks glikemiczny tapioki jest wysoki, zatem diabetycy powinni ograniczyć jej spożywanie.

Jak wykorzystać tapiokę w kuchni?

Tapioka, podobnie jak tofu, ma neutralny smak – przyjmuje zatem inne smaki i aromaty. Będzie idealnym dodatkiem do obiadu, świetnie sprawdzi się jako baza do deseru, nada mu niezwykle oryginalny wygląd. Płatki oraz granulki z tapioki podczas gotowania pęcznieją i stają się przezroczyste, dlatego tapioka sprawdzi się jako naturalny zagęszczacz do zup.

Jeśli chcemy wykorzystać tapiokę do mącznych, słodkich potraw – naleśników, racuchów czy gofrów – bez przeszkód możemy jej użyć jako dodatku do tradycyjnej mąki. Tapioka może też zastępować makaron.

Nie można zapomnieć o najbardziej popularnym przysmaku z tapioki, czyli tzw. bubble tea z czarnej lub zielonej herbaty – mocno orzeźwiający, przepyszny napój, który od teraz będziesz mógł przygotować bez wychodzenia z domu. Do przygotowania bubble tea z czarnej herbaty według oryginalnego, tajwańskiego przepisu będziesz potrzebować swojej ulubionej czarnej herbaty, mleka, miodu oraz kostek lodu w proporcjach (na 1 porcję):

  • 3 łyżki ugotowanych kulek tapioki
  • 200 ml schłodzonego naparu z czarnej herbaty – proponujemy earl grey
  • 50 ml zimnego mleka
  • 3 łyżki płynnego miodu wymieszanego z łyżką gorącej wody tak, aby powstał syrop

Przygotowanie:

  1. Do wysokiej szklanki wrzuć ugotowane granulki tapioki oraz wlej syrop miodowy.
  2. Dodaj napar z herbaty, mleko oraz kostki lodu, całość wymieszaj.
  3. Zaproś znajomych, podawaj od razu po przygotowaniu i zbieraj pochwały.

Ochy i achy gwarantowane!

Tapioka – wybierz zdrowie w formie, która najbardziej Tobie pasuje

Zastosowanie tapioki jest niezwykle szerokie i z pewnością każdy znajdzie powód, dla którego włączy ją do swojego menu. Nie można jednak zapomnieć o odpowiednio długim namoczeniu tapioki (minimum 24-godzinne moczenie w wodzie), a następnie o jej prawidłowym ugotowaniu. Surowy granulat zawiera glikozydy, które są dla nas szkodliwe. Później tapiokę należy gotować na małym ogniu w mleku lub wodzie do momentu, aż zamieni się w niewielkie, przeźroczyste perełki.

Niech się dzieje magia. Jesteśmy pewni, że Wasza tapioka w zupach, deserach lub w sosach zgarnie 5 gwiazdek Michelina, a Wy będziecie od dzisiaj ambasadorami tych niezwykłych granulek mocy.

Komentarze:

Brak komentarzy