Wiosna – czas na oczyszczanie organizmu!

Zmęczenie, szara cera, bóle głowy, problemy z trawieniem, uczucie ciężkości, wypadające włosy i łamliwe paznokcie, a także brak energii. Brzmi znajomo? Takie objawy mogą świadczyć, że Twój organizm potrzebuje zastrzyku energii, z którą śmiało powitasz wiosnę! Jak zatem oczyścić organizm z toksyn, aby odzyskać energię i nie wyrządzić sobie krzywdy? Oto kilka podstawowych zasad.

 

Zanim jednak rzucisz się na superdiety, litry soków oczyszczających i głodówki, zacznijmy od najważniejszej kwestii. Od wątroby. Wątroba jest bowiem największym i jednym z najważniejszych narządów wewnętrznych w organizmie człowieka. Jest ona odpowiedzialna za wiele różnorodnych funkcji. To w niej zachodzi synteza licznych substancji, niezbędnych do funkcjonowania innych narządów w naszym organizmie. To ona jest również odpowiedzialna za filtrowanie krwi i oczyszczanie naszego organizmu z toksyn. I to właśnie z tą ostatnią funkcją najczęściej ją kojarzymy. Jeśli do wątroby trafią substancje, które są szkodliwe dla naszego organizmu lub wręcz stanowią zagrożenie dla naszego życia, wątroba zadziała tak, aby jak najszybciej przetworzyć je w taką formę, którą można usunąć z organizmu nie wyrządzając w nim szkody.

 

Preparaty wspomagające wątrobę

Jeśli nie stwierdzono u Ciebie poważnej choroby wątroby, nie są Ci potrzebne żadne wspomagacze w postaci „cudownych” leków, które będą wpierać działanie wątroby i, jak obiecują producenci, przy okazji pomogą zgubić kilka zbędnych kilogramów. Wątroba  radzi sobie sama, ponieważ ma zdolności regeneracyjne , więc z tych superleków i suplementów, możesz po prostu zrezygnować.

To, co możesz zrobić, to delikatnie wspomóc swoją wątrobę i cały organizm. W jaki sposób? Oto kilka sprawdzonych sposobów na naturalne oczyszczanie organizmu – krok po kroku, bez drastycznych diet.

 

Odpowiednia dieta wspomoże oczyszczanie

Nie od dzisiaj wiadomo, że jedząc chipsy, słodycze, fast food i pijąc słodkie napoje, organizmu nie oczyścimy! Oczyszczanie organizmu warto zatem rozpocząć od odpowiedniego menu. Zmiana sposobu odżywiania i przejście na lżejszą i niskotłuszczową dietę, zdecydowanie odciąży wątrobę i umożliwi jej szybsze oczyszczane organizmu. Warto zatem do swojego jadłospisu włączyć: warzywa, owoce, kasze, naturalne soki, produkty bogate w błonnik oraz herbaty ziołowe. Pamiętaj, aby Twoja dieta była dobrze zbilansowana i lekkostrawna, a posiłki spożywane regularnie.

Inną istotną kwestią jest ograniczenie lub całkowite zrezygnowanie z używek. Papierosy i alkohol znacznie obciążają wątrobę i „zmuszają” ją do cięższej pracy. Dlatego też postaraj się z nich zrezygnować lub znacznie ograniczyć ich ilość, aby jak najmniej szkodzić swojemu organizmowi.

 

Oczyszczanie to nawadnianie!

Oczyszczając organizm z toksyn nie możesz zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu. W tej sytuacji warto sięgnąć po niegazowaną wodę, która nie tylko doskonale nawodni organizm od środka, ale także pomoże usunąć toksyny i zbędne produkty przemiany materii. Dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie, a jeśli jest aktywny fizycznie zdecydowanie więcej. Tak samo jest w przypadku detoksu – 2 litry to minimum. Woda  wspomoże oczyszczenie organizmu oraz usprawni działanie narządów wewnętrznych.

 

Naturalne preparaty i zioła

Dodatkowo, warto także sięgnąć po herbaty ziołowe, np. pokrzywa, czystek, rumianek czy melisa, która pomoże Ci wyciszyć się po całym dniu. Możesz także sięgnąć po soki owocowo-warzywne, które dostarczą Ci witamin oraz błonnika. Pamiętaj jednak, aby nie miały one dodatku cukru, lecz posiadały prosty, naturalny skład. Warto także samodzielnie przygotować koktajle oczyszczające. Wykorzystaj do ich przygotowania owoce i warzywa takie jak: szpinak, pietruszka, jabłka, cytryna, buraki, marchewki, awokado, grapefruity, ananasy lub pomarańcze. Takie domowe koktajle pobudzą Twój organizm do usuwania szkodliwych substancji oraz dostarczą Ci niezbędnych witamin i składników mineralnych.

Kolejnym sprzymierzeńcem detoksu jest błonnik, który także warto włączyć do swojej diety. Naturalny błonnik doskonale usprawnia pracę jelit i poprawia przemianę materii, dodatkowo posiada także zdolność wiązania toksyn i usuwania ich z organizmu oraz pozytywnie wpływa na mikroflorę organizmu. Świetnym źródłem błonnika jest np. musli. W naszej ofercie znajdziesz m.in. funkcjonalne Musli Błonnikowe OneDayMore, które w składzie ma płatki owsiane i jęczmienne, nasiona chia, suszone śliwki, suszone morele oraz wiele innych składników bogatych w błonnik.

 

Ruch

Oczyszczanie organizmu warto połączyć z aktywnością fizyczną. Powinna ona być dopasowana do Twojej kondycji, a przede wszystkim regularna. Dzięki ćwiczeniom wypocisz z organizmu toksyny, a ruch pobudzi Twój metabolizm i usprawni pracę narządów wewnętrznych.

Warto jednak pamiętać, aby we właściwy sposób połączyć ze sobą aktywność fizyczną i dietę. Uprawiając sport nie możesz się głodzić i pozbawiać organizmu cennych składników. To bowiem najprostsza droga do zasłabnięcia, omdleń i wyrządzenia szkód w swoim organizmie. Jeśli nie wiesz, jak zrobić to bezpiecznie, zgłoś się do dietetyka który pomoże Ci ułożyć plan działania.

 

Pamiętaj, że do oczyszczania organizmu warto się wcześniej przygotować. Powinno ono być dobrze przemyślane, aby nie wyrządzić sobie krzywdy i właściwie zadbać w tym czasie o swój organizm. Staraj się więc zastosować do wyżej wymienionych wskazówek, unikaj głodówek, „cudownych” preparatów i pamiętaj, aby nie robić nic na siłę. W końcu oczyszczanie organizmu ma Ci pomóc w odzyskaniu energii i dobrego samopoczucia na wiosnę, a nie ich utracie.

Komentarze:

Brak komentarzy