Właściwości morwy białej

Morwa jest gatunkiem drzewa liściastego pochodzącego z południowo-wschodniej Azji. Szybko odkryto jej dobroczynne działanie na organizm człowieka, dlatego stosowana była już wieki temu w tradycyjnej medycynie chińskiej. Obecnie wykorzystuje się zarówno liście morwy, jak i owoce w przemyśle farmaceutycznym. Jakie właściwości ma morwa biała? Zapraszamy do lektury!

 

Świeże owoce morwy białej

Owoce morwy białej przypominają wyglądem jeżyny. Można je spożywać na surowo. Najsmaczniejsze i najbardziej soczyste są owoce morwy czerwonej i czarnej. Morwa biała z kolei znana jest ze swojego słodkiego smaku.

W medycynie ludowej owoce wykorzystywano jako środek przeciwgorączkowy oraz oczyszczający ze względu na ich moczopędne działanie. Świeża morwa bogata jest w witaminę C, która bierze udział w obronie antyoksydacyjnej organizmu, a także jest źródłem składników mineralnych – wapnia i żelaza. Z owoców można przygotowywać soki, dżemy i galaretki.

 

Wartość odżywcza świeżej morwy białej

Składnik odżywczy Zawartość w 100 g % RWS
Energia 321 kcal 16,1
Białka 10,7 g 21,4
Tłuszcze 1,8 g 2,6
Węglowodany 78,6 g 30,2
Błonnik 14,3 g 20–40 g
Witamina A 153,3 µg 19,2
Witamina C 398 mg 498
Wapń 286 mg 35,8
Żelazo 18,4 mg 131,4

 

 

Suszone owoce morwy białej

Owoce morwy białej po ususzeniu mają nieco inne właściwości. Przede wszystkim są źródłem przyswajalnych cukrów, dzięki czemu były wykorzystywane jako odżywka dodająca energii podczas męczących wypraw. Dziś również postrzega się je jako taką formę przekąski, która ma działanie regenerujące organizm. Suszona morwa biała zawiera witaminę B2, żelazo, chrom i miedź. Witamina B2 odgrywa rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wzroku, żelazo i miedź zaś wspierają właściwe działanie układu odpornościowego. Cennym składnikiem są również flawonoidy, które zwalczają wolne rodniki i wykazują działanie antybakteryjne. Z kolei pektyny – błonnik rozpuszczalny występujący w owocach – wspomagają pracę jelit.

W medycynie ludowej spożywano suszone owoce morwy w przypadku zaburzeń widzenia, obrzęków oraz przy nadciśnieniu. Natomiast ludność zamieszkująca Azję – Tadżykowie – wykorzystywała proszek z morwy białej jako naturalny środek do barwienia i słodzenia dań. Po suszone owoce morwy sięgają chętnie dzieci ze względu na ich słodki smak.

Suszone owoce morwy dodaliśmy do Musli BioBalans OneDayMore – dla poszukujących równowagi i harmonii. Znajdziesz je również w Musli Superfoods OneDayMore. Dzięki owocom morwy nasze mieszanki mają nie tylko naturalnie słodki smak, ale również dostarczają żelaza, które pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia.

 

Wartość odżywcza suszonej morwy białej

Składnik odżywczy Zawartość w 100 g % RWS
Energia 428,6 kcal 21,4
Białka 17,5 g 35
Tłuszcze 11,8 g 16,9
Węglowodany 61,7 g 61,7
Błonnik 14 g 20–40 g
Witamina B2 1,6 mg 114,3
Witamina C 16 mg 20
Żelazo 28,2 mg 201,4
Miedź 0,31 mg 31
Chrom 572 µg 1430

 

 

Liście morwy białej

Liście morwy suszy się i wykorzystuje do przygotowywania naparów bądź herbatek. Zawierają alkaloid 1,5-didezoksy-1,5-imino-D-sorbitol (DNJ), który ma właściwości przeciwcukrzycowe. Napar z liści morwy pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, ma zastosowanie jako remedium na stany zapalne gardła oraz jako środek napotny. Ze względu na właściwości hipoglikemiczne morwę rekomenduje się diabetykom.

Odpowiednio przygotowany napar z liści morwy jest też źródłem cennych substancji przeciwutleniających – takich jak antocyjany, witamina C oraz flawonoidy – które zmniejszają ryzyko występowania nowotworów oraz spowalniają procesy starzenia się organizmu. Antyoksydanty są również cenne w terapii miażdżycy. Kwercetyna zawarta w morwie pomaga utrzymać prawidłową gospodarkę węglową, chroni komórki przed działaniem wolnych rodników, a to z kolei pomaga w profilaktyce wielu chorób, w tym cukrzycy. Dodatkowo kwercetyna i antocyjany obniżają poziom złego cholesterolu LDL, tym samym zmniejszają ryzyko występowania chorób układu wieńcowego i miażdżycy.