Skansen i Muzeum Pierwszych Piastów

LednogóraZUCH
Dlaczego Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy? Gorąco polecam to miejsce, mimo że nazwa może nie być zachęcająca do wybrania go jako celu rodzinnej wycieczki. Słowo muzeum zupełnie nie oddaje skali. Bo to skansen wielopolskiej wioski z XIX wieku, wiatraki, muzeum archeologiczne, przeprawa mini promem na wyspę, na której są ruiny (no, ruiny fundamentów), wały i umocnienia grodu, w którym Bolesław Chrobry mógł podjąć Ottona III w 1000 roku. A i wielce prawdopodobna jest teoria, że to jest miejsce chrztu Mieszka I.
Całość terenu jest dość rozległa i spokojnie można sobie kilka godzin pospacerować. Miejsce jest bardzo urokliwe, obsługa za każdym razem bardzo miła (byłem tam już kilka razy). Można coś smacznego zjeść w knajpce albo przekąsić (co widać na zdjęciach) własny prowiant pod chatą „średniozamożnego chłopa z połowy XIX wieku”. Można pogłaskać owce (jakoś późną wiosna są tam małe owieczki), latem można sobie zerwać jabłka czy wielkie śliwy prosto z drzewa. Warto popatrzeć w kalendarz, bo tam też odbywają się różne imprezy tematyczne.
Jeśli akurat trafią się Wam goście z zagranicy, to zdecydowanie warto ich tam zabrać. Wiem co mówię, bo byłem ze znajomymi z USA. Gospodarstwa z XIX wieku to dla nich były niemal czasy antyczne, a grodzisko Mieszka i Bolesława to już prawie dinozaury.

Szczerze rekomenduje wybór Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy. Przy pięknej sierpniowej pogodzie za niewielką opłatą można spędzić cały dzień na zaglądaniu do wiejskich domostw, zrywaniu jabłek czy kulaniu się z górki, na której stoją wiatraki. Dzieciaki poznają historię, a my wypoczywamy. Czyli wybór idealny.

Zabierz ze sobą na wycieczkę