Żubry i inne atrakcje

HajnówkaDanusia

Hajnówkę i Białowieżę dzielą 22 km, więc moja wycieczka jest intensywna, ale możliwa do zrealizowania podczas jednego dnia. Opisane niżej trzy miejsca można zwiedzić w dowolnej kolejności, ale trzeba wcześniej sprawdzić godziny otwarcia, które zawsze mogą się zmienić.

Po pierwsze, leśna kolejka. Trasa wiedzie z Hajnówki do wioski Topiło nad jeziorem o tej samej nazwie, w pobliżu granicy z Białorusią. Pięknie utrzymane wagoniki, a na końcu przyjazna knajpka Ostatni Grosz, gdzie można coś zjeść i kupić lokalne piwo. Godzinka jazdy w każdą stronę i godzinka na miejscu, więc wycieczka nie należy do najkrótszych.

Po drugie, żubry! A jakże! Rezerwat warto zwiedzić z przewodnikiem – naprawdę jest różnica. Na miejscu mnóstwo pięknych zwierząt, nie tylko królów puszczy. Są jelenie, łoś, rozmaite koty, dziki, a wokół drzewa z historią, którą opowie tylko profesjonalista.

Po trzecie, Białowieża. Tu warto zajrzeć do skansenu z drewnianym budownictwem ludności Podlasia oraz do świetnie zorganizowanego Muzeum Przyrodniczo-Leśnego. Poznacie tam różne rodzaje lasu, ich mieszkańców, a w słuchawkach usłyszycie głos Krystyny Czubówny.

Bardzo polecam!

Zabierz ze sobą na wycieczkę