Olej z siemienia lnianego:
właściwości i zastosowanie

 

 

Siemię lniane, produkt powszechnie znany i bez problemu dostępny w polskich sklepach spożywczych, można swobodnie zaliczyć do kategorii tak zwanych superfoods. Nasionka te mają niesamowitą wartość odżywczą, dlatego na uwagę zasługuje również uzyskiwany z nich olej lniany. Co sprawia, że warto o nim pamiętać na następnych zakupach? Jakie cechy tego produktu decydują o tym, że jest on tak cenny? Jak go wybierać, by móc w pełni cieszyć się jego właściwościami?

 

Olej lniany – na co pomaga?

 

W jakim celu stosuje się dzisiaj olej lniany? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że może on stać się bardzo cennym składnikiem naszej diety. Dlaczego? Ze względu na obecność niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie kwasu linolenowego (około 50%) – tak bardzo potrzebnego dla ludzkiego zdrowia. Jeżeli w naszym jadłospisie nie dostarczamy sobie ich wystarczającej dawki, ryzykujemy pojawieniem się wielu negatywnych skutków, między innymi kłopotów z odpornością. Na właściwości oleju z siemienia lnianego powinny zwrócić uwagę szczególnie kobiety, ponieważ produkt pozytywnie oddziałuje na układ hormonalny, a – jak wiadomo – to właśnie hormony w dużej mierze decydują o samopoczuciu i zdrowiu pań.

Jeśli chodzi o zalety oleju lnianego, należy podkreślić, że produkt stanowi także źródło witamy E, która z kolei ma kolosalne znaczenie chociażby dla naszej skóry. Kiedy brakuje jej w naszej diecie, narażamy się na przykład na anemię. Należy pamiętać, że pełni ona funkcję przeciwutleniacza. Właściwości oleju z lnu cenione są również ze względu na pozytywny wpływ na nasze jelita, zwłaszcza jeżeli dotykają nas uciążliwe zaparcia.

 

Olej z lnu – do czego może się przydać w pielęgnacji?

 

Okazuje się, że olej lniany jest sprzymierzeńcem zdrowych, elastycznych, dobrze nawilżonych kosmyków, dlatego warto go wykorzystać do zabiegu olejowania włosów zniszczonych, puszących się. Jak go stosować? Na godzinę, dwie przed myciem włosów (jeśli masz więcej czasu, możesz olej zostawić na dłużej) zmocz je wodą, a następnie nałóż olej. Bardzo istotne jest także kontrolowanie tego, jaką ilość produktu zużyjemy – warto pamiętać, że nie może ona być zbyt duża. Równocześnie jednak postaraj się, żeby rozprowadzić olej możliwie jak najdokładniej. Następnie, po odczekaniu określonego czasu, umyj włosy. W przypadku olejowania włosów olejem lnianym bardzo ważna jest sumienność. Bezpośrednio przed myciem naolejowanych włosów możesz nałożyć odżywkę, dzięki której łatwiej będzie je oczyścić z oleju.

Olej lniany może nam posłużyć również do olejowania paznokci. Odrobinę produktu wystarczy dokładnie wmasować w płytkę paznokcia oraz skórki. Zabieg ten ma za zadanie nawilżyć skórę oraz wzmocnić paznokcie. Podobnie jak w przypadku olejowania włosów, należy go wykonywać możliwie jak najregularniej.

 

Mamy coś w sam raz dla Ciebie!

Musli Kobiece

Musli Kobiece

jeżyny liofilizowane, pyłek kwiatowy pszczeli, tuba 400 g
19,99 zł
Musli Superfoods

Musli Superfoods

morwy białe suszone, jagody goji suszone, orzechy pekan, tuba 400 g
19,99 zł
Musli Skoncentrowanych

Musli Skoncentrowanych

orzechy włoskie, orzeszki ziemne prażone, tuba 470 g
19,99 zł

 

 

Olej lniany w naszej diecie

 

Kuchnia to miejsce, w którym nie powinno zabraknąć oleju lnianego! Nie można na nim smażyć. Należy go spożywać bez jakiejkolwiek obróbki termicznej. Jeśli chcemy wzbogacić swoją dietę o olej lniany, warto polać nim warzywa (również przygotowane ze składników bez obróbki termicznej) tuż przed podaniem ich na stół.

 

Czym warto się kierować przy zakupie oleju lnianego?

 

Bardzo istotne znaczenie ma wybór odpowiedniego oleju. Czym należy się kierować? Przede wszystkim, jeżeli zamierzamy go stosować w celach spożywczych, powinien to być olej tłoczony na zimno, nierafinowany. Ponadto olej lniany musi się znajdować w butelce wykonanej z ciemnego szkła, która będzie chroniła zawartość przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Natomiast po zakupie należy go składować tak, by nie był wystawiony na słońce.

Zastosowanie oleju z siemienia lnianego to niezwykle szeroki temat. Ma on wiele zalet i wartości odżywczych, toteż bardzo dobrze wpływa na ludzkie zdrowie. Dlatego warto znaleźć dla niego miejsce w swoim jadłospisie – tym bardziej że można go wykorzystywać również do celów pielęgnacyjnych. Stanowi to duży plus dla wielbicieli naturalnych i przede wszystkim tanich, łatwo dostępnych kosmetyków.