Niewątpliwie jednym z najlepszych smaków polskich wakacji są świeże, pachnące i chrupiące gofry. Z ulubionymi owocami albo z bitą śmietaną, dżemem, z kremem czekoladowym albo po prostu z cukrem pudrem. Mogą być kwadratowe albo w kształcie serca – jak kto woli. Ważne, żeby ich smak zachwycał i na długo jeszcze pozostawał w naszej pamięci. Lato trwa 3 miesiące, jak więc zatrzymać ten smak gofrów przez cały rok?
Gofry: przepis na śniadanie mistrzów
Śniadanie nie musi być nudne! Może być wręcz fantastycznie niecodzienne! Co powiecie aby zrobić gofry domowe w wersji wytrawnej? Leniwą sobotę albo niedzielę można rozpocząć od porcji wspaniałych i chrupiących gofrów, podając je z kremowym serkiem, łososiem i świeżym koperkiem. Albo z serem gorgonzola, burakiem gotowanym, gruszką, opływającym miodem i pokuszonymi orzechami.
Opcji na wytrawnie jest mnóstwo tak samo jak na słodko – gofry ze świeżymi owocami, posypane cukrem pudrem albo z masłem orzechowym i pokrojonym bananem. Od razu chce się łapać za gofrownicę, prawda? I robić gofr za gofrem, naprzemiennie – na słodko i na wytrawnie. Nic prostszego – wystarczy dobry przepis i rozgrzana gofrownica.
Idealne ciasto na gofry: jak je zrobić?
Skoro będziemy robić gofry, zróbmy je w najlepszej wersji. Cała tajemnica tkwi w przepisie na ciasto. Dzisiaj pokażemy Wam 3 przepisy: na gofry tradycyjne, bezglutenowe i gofry FIT – dla każdego coś gofrowego. Trzeba jednak pamiętać, że aby gofry były idealnie upieczone – czyli chrupiące na zewnątrz i delikatne w środku – trzeba mieć sprzęt o większej mocy. Dobra gofrownica to gofrownica z dużą mocą, która nie spowoduje, że gofr będzie się rozpadał pod ciężarem położonych na nim owoców albo będzie wyglądał i smakował jak rozmoczona bułka. Także mikser w dłoń i niech moc będzie z Wami i Waszymi gofrownicami!
Gofry jak z budki: przepis na ciasto tradycyjne
Wasze gofrownice robią gofry jedynie w kształcie serduszek albo kwadratów? Tutaj nie ma to znaczenia – ten przepis nadaje się na wszystkie kształty świata. Nie liczy się wygląd, ale wnętrze – czyta rozkosz i poezja! Z tego przepisu wyjdzie około 20 pysznych, puszystych gofrów. Jeśli wiesz, że taka porcja ciasta jest za duża, upieczone gofry można zamrozić i odmrozić w dowolnym momencie w piekarniku lub tosterze – po upieczeniu nadal będą pyszne i chrupiące.
Składniki:
- 2 jaja
- ½ szklanki cukru
- 2 szklanki mleka
- 100 g rozpuszczonego ostudzonego masła (1/2 tradycyjnej kostki)
- 350 g mąki (np. pszennej)
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- jeśli ktoś lubi można dodać ekstrakt waniliowy – około 1 łyżeczki
Wykonanie:
- Mąkę, proszek do pieczenia i sól przesiać przez sitko do miski.
- W osobnej misce ubić na puszystą masę jajka z cukrem.
- Do masy dodać mleko oraz rozpuszczone masło, miksować dalej.
- Do masy z mlekiem i masłem dodać powoli suche składniki, miksując całość na gładką masę.
- Gotowe ciasto powinno być gęste – jeśli jest za rzadkie, należy dodać odrobinę mąki.
- Wylewać na rozgrzaną gofrownicę, wysmarowaną olejem i piec na złotobrązowy kolor.
- Gotowe gofry najlepiej wykładać na kratkę do ostudzenia.
Przepis na gofry bezglutenowe
Szybki i sprawdzony przepis na idealne domowe gofry – wychodzą lekkie i chrupiące. Przygotowane z mieszanki mąk bezglutenowych idealne dla osób uczulonych na gluten albo tych, którzy chcą spróbować czegoś innego. Ważne, żeby składniki na ciasto gofrowe były w temperaturze pokojowej, a mleko raczej chude niż tłuste. Jeśli ktoś nie chce korzystać z mleka, można użyć wody gazowanej. Z tego przepisu również wyjdzie około 20 gofrów.
Składniki:
- 130 g mąki ryżowej
- 50 g mąki jaglanej lub kukurydzianej
- 30 g skrobi ziemniaczanej
- 2 łyżeczki cukru
- 2 łyżeczki cukry waniliowego
- 1 płaska łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
- 40 g oleju kokosowego lub masła
- 250 ml mleka lub wody
- 2 jajka (rozmiar M)
- odrobina masła lub oleju kokosowego do posmarowania gofrownicy
Wykonanie:
- Z białek i szczypty soli ubić sztywną pianę.
- Żółtka zmiksować z olejem, mąkami, proszkiem do pieczenia, mlekiem i cukrem waniliowym.
- Delikatnie wymieszać masę z żółtkami z ubitymi białkami. Ciasto powinno być gęste.
- Gofrownicę delikatnie wysmarować olejem lub masłem i rozgrzać. Wylać ciasto do formy tak, aby przykryło całą powierzchnię.
- Gofry smażyć na złoty kolor.
Przepis na gofry w wersji FIT
Nasze gofry FIT nie zawierają cukru, ale słodycz możemy dostarczyć sobie w postaci świeżych owoców, miodu albo sosu z daktyli.
Składniki na 2 gofry:
- 3 łyżki płatków owsianych górskich (3 łyżki)
- 1 łyżeczka siemienia lnianego
- 2 jajka
- porcja odżywki białkowej
- odrobina oleju do posmarowania gofrownicy
Wykonanie:
- Do blendera włożyć wszystkie składniki i miksować do uzyskania gładkiej masy.
- Gofry piec na rozgrzanej gofrownicy, wcześniej delikatnie posmarowanej olejem.
- Serwować z ulubionymi dodatkami.
Co na górę gofra?
Na gofrze można położyć w zasadzie wszystkie owoce, jeśli oczywiście będą pokrojone w małe kawałki, co znacznie ułatwi jedzenie. Obecnie dostępne są pyszne: poziomki, borówki, jagody, maliny, jeżyny. Powili kończą się truskawki, ale jeszcze można je kupić, więc korzystajmy. Ładnie wyglądają brzoskwinie pokrojone w kostkę i polane miodem albo moreli podsmażone na patelni grillowanej.
Co podać do gofra na wytrawnie? Tutaj niech Was nic nie ogranicza, bo tak naprawdę dobrze smakować będzie nawet gofr z chutneyem z czerwonej cebuli, szarpana wołowina i grillowanymi warzywami. Niech gofry zawładną Waszym szczęściem!
Smacznego!
Komentarze:
Domowy krem orzechowy à la nutella – Słodkości - 11.06.2023
[…] Takim kremem można z czystym sumieniem udekorować gofry domowej roboty! […]