Lubczyk – właściwości, zastosowanie, do czego

Naturalny wzmacniacz smaku, nieodłączny dodatek wielu potraw, a przy tym roślina pełna prozdrowotnych właściwości. Lubczyk, bo o nim mowa, znany jest od setek lat, a możliwości jego zastosowania są naprawdę szerokie. Sprawdź jak możesz wykorzystać go w kuchni i dowiedz się o jego pozytywnym wpływie na organizm!

Czym jest lubczyk

 Lubczyk, roślina należąca do bylin, to jedna z najpopularniejszych przypraw używanych w polskiej kuchni. Jego ciemnozielone liście przypominają wyglądem liście selera i nie ma w tym nic dziwnego – obie rośliny należą do tej samej rodziny selerowatych. Lubczyk wywodzi się z terenów Afganistanu oraz Iranu, ale zdobył popularność również w Europie, gdzie do dziś jest chętnie uprawiany w przydomowych ogródkach i nie tylko. Stało się tak za sprawą cywilizacji Greckiej, a później również Rzymskiej. Jej przedstawiciele sięgali po lubczyk w celach kulinarnych, a także leczniczych. Następnie rolę popularyzatorów rośliny przejęli średniowieczni mnisi i na stałe przyjęła się ona w wielu europejskich kuchniach.

Tradycyjne wykorzystanie lubczyku

 Lubczyk nadaje potrawom charakterystycznego aromatu, a jego obecność znajdziemy zarówno w tradycyjnych, jak i zupełnie nowoczesnych przepisach. Warto podkreślić, że kulinarne zastosowanie mają liście rośliny, lecznicze z kolei – korzeń, z którego wywar stanowił niegdyś cenny medykament. Lubczyk zyskał sławę również jako silny afrodyzjak i główny składnik tajemniczych eliksirów miłości. Jego liście wpinano nawet czasem we włosy panien wychodzących za mąż, co miało zapewnić młodej parze szczęście. Wierzono również, że roślina wykopana 1 października o świcie miała wielką moc mogącą poprawić małżeńskie relacje. Obecnie lubczyk wykorzystuje się głównie jako przyprawę, ale olejek sporządzony z korzenia rośliny spotkać można również w perfumach lub jako składnik preparatów do kąpieli.

Właściwości lubczyku

Lubczyk jako roślina lecznicza cieszył się uznaniem przez całe wieki. Dawniej stosowano go przede wszystkim jako afrodyzjak oraz remedium na dolegliwości związane z nerkami, a także środek wykrztuśny podczas przeziębień. Z prozdrowotnych właściwości rośliny warto korzystać również dzisiaj, a ich lista jest całkiem spora.

Dlaczego warto włączyć lubczyk do swojej diety?

Przede wszystkim lubczyk może wpływać pozytywnie na pracę układu moczowego i pobudzać jego działanie. Ta cenna właściwość pomaga pozbywać się toksyn i zbędnych substancji nagromadzonych w naszym organizmie. W liściach lubczyku możemy znaleźć między innymi kumarynę – organiczny związek chemiczny wykazujący silne właściwości przeciwzakrzepowe. Z kolei fitosterole, czyli sterole roślinne mogą być cenną pomocą w zapobieganiu powstawania w organizmie zmian miażdżycowych. Prozdrowotne działanie lubczyku docenią z pewnością szczególnie kobiety, ponieważ związki zawarte w roślinie mogą pomóc również w złagodzeniu dolegliwości związanych z bólami menstruacyjnymi. Kolejną cenną właściwością rośliny jest jej działanie wykrztuśne. Oprócz tego lubczyk dodany do potrawy pomoże zwalczyć uczucie niestrawności i zapobiegnie wzdęciom.

Kto powinien uważać na zbyt duże ilości lubczyku w diecie?

Choć pełen prozdrowotnych właściwości i cennych dla organizmu substancji, lubczyk nie jest polecany każdemu. Na jego nadmierne spożycie szczególnie wyczulone powinny być kobiety w ciąży za sprawą substancji o działaniu rozkurczowym – ligustylidowi. Również osoby cierpiące na dolegliwości związane z nerkami powinny dokładnie sprawdzić, czy w ich przypadku roślina nie wpłynie na zdrowie negatywnie. Oczywiście mowa tu o stosowaniu leczniczych preparatów zawierających wysokie stężenie lubczyku, a nie dodatku niewielkiej ilości liści do spożywanego dania.

Kulinarne zastosowanie lubczyku

Jeśli szukasz naturalnego sposobu na wzmocnienie smaku zup, sosów lub innych potraw, to lubczyk sprawdzi się w tej roli wprost idealnie! Liście rośliny bogate są bowiem w smak umami, który znamy między innymi z sosu sojowego. Jego niewielki dodatek wzmacnia intensywność pozostałych składników i sprawia, że nasze dania będą jeszcze pyszniejsze. Lubczyk zbiera się latem. Liście można spożywać od razu lub też wysuszyć i w takiej formie przechowywać przez długi czas. Dodatek rośliny świetnie uzupełni smak tradycyjnych zup, takich jak na przykład popularny rosół. Oprócz tego lubczyk komponuje się doskonale z przyprawami kuchni śródziemnomorskiej tworząc mieszanki przeznaczone do marynowania mięsa lub ryb. Można też stosować go jako dodatek do wypieku chleba, a nawet do ziołowych past lub masła. Ze względu na silny i bardzo intensywny aromat nie warto jednak przesadzać z ilością lubczyku – w końcu ma on podkreślać pozostałe smaki potrawy, a nie je dominować.

Komentarze:

Brak komentarzy