Wyobraźmy sobie typowy egzotyczny owoc. Jest miękki, niezwykle soczysty i baaardzo słodki… I takie właśnie jest mango! Nic dziwnego, że zrobiło ono na całym niemal świecie błyskawiczną i trwającą już kilkaset lat karierę. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych owoców wykorzystywanych jako dodatek do słodkich śniadań, deserów, ciast, tortów i sałatek owocowych. Ale smak to nie wszystko. Mango ma też wiele cennych właściwości prozdrowotnych, z których możemy do woli korzystać, delektując się jego słodkim miąższem.
Mango: skarb południowej Azji
Nazwa owocu pochodzi z języka malajalam występującego na terenach dzisiejszych południowych Indii. Mango jest składnikiem wielu bardzo tradycyjnych dań oraz deserów w Indiach, Tajlandii i pozostałych krajach regionu. Stamtąd trafiło do niektórych części Afryki, następnie do Europy, a w czasach nowożytnych do obu Ameryk. Klimat Ameryki Południowej w wielu miejscach zdecydowanie sprzyja uprawie mango, jednak w Ameryce Północnej nie mogło być o tym mowy. Europejczycy znaleźli więc sposób, by przetransportować cenne owoce do swoich kolonii – mango płynęło tam w formie… kiszonki!
Mango: z czym to się je?
Mango uprawiane jest głównie w Indiach i Chinach, ale również w Hiszpanii czy Australii. Znanych jest ponad kilkaset odmian tego niezwykłego owocu!
Składa się on z miękkiego, soczystego miąższu o pomarańczowo-żółtej barwie i dużej pestki. Skórka powinna mieć pomarańczowy odcień. Zielony może świadczyć o niedojrzałości, natomiast czerwony – o tym, że owoc jest przejrzały.
Mango: właściwości i wartości odżywcze
Mango zawiera około 60 kcal w 100 g. Należy przy tym pamiętać, że przeciętnej wielkości owoc ma około 250 g. Nie ma jednak obaw przed włączeniem mango do codziennej diety, ponieważ są to wartościowe kalorie, a mango jest również skarbnicą wielu cennych witamin i składników mineralnych! Dostarcza człowiekowi takich składników, jak m.in.:
- błonnik,
- mangiferyna,
- pektyna,
- witamina A,
- witamina C,
- witaminy z grupy B,
- witamina K,
- miedź,
- potas.
Warto podkreślić przede wszystkim prozdrowotne właściwości mangiferyny. Jest to substancja pomagająca w zwalczaniu drobnoustrojów, a także mająca działanie przeciwzapalne. Ponadto jest antyoksydantem, co oznacza, że wymiata wolne rodniki z organizmu. Przeciwutleniaczami są również zawarte w mango witaminy A i C.
Jak kupić dobre mango?
Owoce mango mogą różnić się od siebie kształtem, rozmiarem i kolorami. Zanim dojrzeją, są zwykle ciemnozielone, później stają się lekko czerwone, pomarańczowe lub żółte. Zbyt czerwona barwa świadczy o tym, że owoc mango jest już przejrzały. Cechą charakterystyczną mango jest obecność dużej pestki w środku owocu. Jeśli będzie on niedojrzały, możemy mieć problem z obraniem go i oddzieleniem od pestki. Idealne do zjedzenia mango powinno mieć odpowiedni kolor i być na tyle miękkie, by ugiąć się pod wpływem dotyku. Warto zwrócić uwagę również na zapach, który w przypadku dojrzałych owoców jest lekko słodki.
Mango: zastosowanie w kuchni
Owoce świetnie smakują same i w zasadzie nie trzeba nic do nich dodawać, by cieszyć się pysznym miąższem. Warto jednak pójść o krok dalej i spróbować choć jednej z całego mnóstwa pysznych potraw, które przygotowuje się z dodatkiem lub na bazie mango. Wykorzystanie go do ciast i różnego rodzaju deserów jest chyba najbardziej rozpowszechnionym w Europie sposobem jedzenia tego egzotycznego owocu.
Mango lassi, czyli jogurt z dodatkiem owoców, jest bardzo popularną pozycją w menu również polskich kawiarni i restauracji. W daniach wytrawnych mango sprawdza się natomiast doskonale w połączeniu z ostrymi papryczkami lub pastą curry, łagodząc ich smak swoją słodyczą. Warto spróbować także sosów chutney. Ich zastosowanie ogranicza już w zasadzie tylko nasza wyobraźnia. Świetnym pomysłem jest też dodanie pokrojonych w kostkę lub suszonych owoców mango do musli i granoli. To łatwy i przede wszystkim pyszny sposób na podniesienie wartości odżywczych naszego śniadania.
Owoce przed użyciem należy odpowiednio przechowywać – najlepiej w chłodnym, suchym, nienasłonecznionym miejscu.
Jak obrać mango?
Niemały problem może sprawić obranie i pokrojenie mango, ze względu na obecność dość dużej pestki w środku. Z uwagi na dużą soczystość miąższu poleca się to robić nad naczyniem, do którego spłynie sok. Najpierw warto naciąć owoc z dwóch stron wzdłuż pestki. Następnie oczyścić pestkę z pozostałego miąższu, a połówki owocu od wewnątrz ponacinać w kratkę. Po wywinięciu na drugą stronę wyjdzie efektowna szachownica, gotowa do podania.
Osoby ze skłonnością do alergii powinny obserwować, czy spożycie mango nie wywoła u nich reakcji alergicznej, np. w postaci wysypki. W pozostałych przypadkach mango jest jak najbardziej zdrowe i można cieszyć się jego smakiem!
Zastosowanie mango poza kuchnią
Mango to nie tylko pyszny i zdrowy owoc jadalny. To także cenny składnik kosmetyczny, który ma wręcz zbawienny wpływ na naszą skórę. Z owoców uzyskuje się najczęściej intensywny ekstrakt, który później stanowi składnik kremów nawilżających. Równie popularną formą wykorzystania mango jest masło do ciała, które powstaje z tłoczonych na zimno pestek.
Oba rodzaje kosmetyków łączy jedno – nasza skóra je kocha! Działają silnie nawilżająco, a dzięki zawartości witamin takich jak A, C, E, K i B mogą hamować proces starzenia się skóry i pomagają jej w szybszej regeneracji. Codzienna pielęgnacja kosmetykami na bazie mango będzie wspomagać zapobiegniu tworzenia się przebarwień i może chronić skórę przed niekorzystnym działaniem słońca.
Komentarze:
Brak komentarzy