Producenci żywności często decydują się na zamieszczanie na etykietach informacji dotyczących wpływu produktu na nasze zdrowie. Możemy przeczytać o zawartości witamin, składników mineralnych i ich dziennym zapotrzebowaniu. Czasem znajdujemy informacje, które mówią nam wprost, w jakim zakresie może się poprawić funkcjonowanie naszego organizmu, gdy będziemy spożywać regularnie dany produkt. Skąd się biorą takie oświadczenia i czym są podparte? Czy można im wierzyć? Wyjaśniamy!
Oświadczenia żywieniowe – co to takiego?
Producenci na etykietach używają dwóch rodzajów oświadczeń – żywieniowych i zdrowotnych. Czym się od siebie różnią?
Oświadczenie żywieniowe to każde oświadczenie, które sugeruje, że żywność ma szczególne właściwości odżywcze – pod względem zawartości składników odżywczych czy też pod względem dostarczanej energii. Istnieje wykaz, określony w rozporządzeniu, dozwolonych oświadczeń żywieniowych. Informacje o zawartości witaminy C, zawartości cukru, białka mogą znaleźć się na etykiecie pod warunkiem, że składniki te występują w ilości równej lub większej niż ta określona w rozporządzeniu.
Jak to wygląda w praktyce? Na etykiecie widnieje informacja, że produkt odznacza się niską zawartością tłuszczu. To znaczy, że zawiera nie więcej niż 3 g tłuszczu na 100 g w przypadku produktów stałych lub 1,5 g tłuszczu na 100 ml w przypadku produktów płynnych. Możliwość podania informacji typu: obniżona zawartość sodu, bez dodatku cukrów czy soli, wysoka zawartość białka, uwarunkowana jest koniecznością spełnienia przez produkt określonych norm. Tylko wtedy producent może zamieszczać dane informacje na etykiecie.
Gdzie znajdziesz oświadczenia żywieniowe na tubach OneDayMore?
Na naszych tubach zamieszczamy oświadczenia żywieniowe zarówno w formie graficznej, jak i tekstowej. Wysoka zawartość białka, bez dodatku soli, źródło magnezu, bez cukrów – to nie tylko zalety naszych musli i granoli, ale również oświadczenia żywieniowe!
Oświadczenie zdrowotne – co to takiego?
Oświadczenie zdrowotne to z kolei taki rodzaj oświadczenia, które stwierdza, że istnieje związek między daną żywnością lub jej składnikiem a zdrowiem. W związku z troską o bezpieczeństwo konsumentów istnieją rygorystyczne wymagania, określone prawnie, względem oświadczeń tego typu. Przede wszystkim oświadczenia te muszą współistnieć obok takich informacji, jak:
Istnieje szereg obostrzeń. Oświadczenia zdrowotne m.in. nie mogą wprowadzać w błąd, być nieprawdziwe, zachęcać do nadmiernego spożycia danego produktu, sugerować, że zbilansowana dieta nie dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych.
Oświadczenia zdrowotne możemy podzielić na następujące grupy – funkcjonalne, dotyczące zmniejszenia ryzyka choroby, dotyczące zdrowia i rozwoju dzieci.
Gdzie znajdziesz oświadczenia funkcjonalne na tubach OneDayMore?
Na odwrocie lub z boku tuby znajdziesz wyszczególnione informacje typu: tiamina pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu serca, białko sprzyja wzrostowi masy mięśniowej i pomaga w jej utrzymaniu, cynk pomaga zachować zdrową skórę, włosy i paznokcie. To przykłady oświadczeń funkcjonalnych.
Gdzie znajdziesz oświadczenia dotyczące zdrowia i rozwoju dzieci na tubach OneDayMore?
Na naszych produktach, przeznaczonych dla dzieci, powyżej listy składników zamieszczamy takie informacje, jak: żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju poznawczego dzieci, wapń jest potrzebny do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci. To właśnie przykłady takich oświadczeń!
Komentarze:
Brak komentarzy