Co to właściwie jest soda oczyszczona?
Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu występuje naturalnie m.in. w złożach mineralnych i osadach wód słodkich, a także w naszym organizmie np. w ślinie czy żołądku. Oznaczany symbolem E500b, często znajduje się na listach składników produktów spożywczych. Czy powinniśmy się go obawiać? Nie! Jest to zdecydowanie bezpieczny składnik, mający szerokie zastosowanie zarówno w produkcji żywności, jak i w kosmetyce. Co więcej – ma kilka niekwestionowanych zalet! Np. jej właściwości fermentujące, odkryte przez piekarzy w Ameryce czasów kolonialnych, pozwoliły sodzie oczyszczonej podbić kuchnie świata jako środkowi wspomagającemu wypiek ciasta [2]. Oprócz tego zastosowania wykorzystuje się też fakt, że jest substancją delikatnie żrącą, dzięki temu skutecznie czyści, neutralizuje kwasy i pochłania zapachy.
Właściwości sody oczyszczonej
Wodorowęglan sodu to naturalny środek przeciwgrzybiczny. Dodatkowo w kontakcie z jodem neutralizuje drobnoustroje. Równie skutecznie czyści patelnię, co pokonuje toksyny w naszym organizmie, np. po terapiach farmakologicznych, łagodzi skutki działania uranu. W przemyśle spożywczym wodorowęglan sodu poza funkcją spulchniacza pełni rolę w regulacji pH żywności. Często można go spotkać jako składnik tabletek musujących.
Soda oczyszczona – zastosowanie w kuchni
Wodorowęglan sodu jest jednym ze składników proszku do pieczenia. Do ciast jednak dodaje się również samą sodę. Zarówno proszek do pieczenia, jak i sama soda mają za zadanie spulchnić ciasto. Proszek działa powoli, soda bardzo szybko, dlatego wypieki często pękają lub wybrzuszają się w centralnej części. Ciasto czekoladowe, dzięki dodatkowi sody, zyskuje ładny ciemnobrązowy kolor. Żeby utrzymać wilgotność czekoladowej polewy na cieście i zapobiec jej pękaniu, dodaj do niej szczyptę sody oczyszczonej bezpośrednio przed rozsmarowaniem. Soda dodana do panierki kotleta schabowego sprawi z kolei, że będzie on bardziej chrupiący. Jeśli chcesz uchronić ugotowane mleko przed zważeniem, dodaj do niego szczyptę sody oczyszczonej! Taka sama szczypta usunie nadmiar kwasowości z potrawy, co przydaje się np. kiedy przypadkiem wlejemy za dużo octu. 1 łyżeczka tej wszechstronnej substancji dodana do wody podczas gotowania kalafiora, pozwoli warzywu utrzymać śnieżnobiały kolor i pochłonie intensywny charakterystyczny zapach! Pojemniczek z sodą pochłonie nieprzyjemną woń w lodówce, sodą zneutralizujesz też ze swoich dłoni zapach po obieraniu czosnku, cebuli czy ryb.
Soda oczyszczona – zastosowanie w domu
Warto wspomnieć, że ta stosunkowo tania substancja świetnie się wpisuje w obecne trendy proekologiczne. Dodawana jest do domowych kosmetyków i środków czyszczących. Można z niej przygotować peeling, pastę do zmiękczania naskórka. Jest składnikiem domowych proszków do kąpieli czy też kul kąpielowych. Stosuje się ją również w naturalnych dezodorantach. Robiąc domowe porządki, warto pamiętać, że soda sprawdza się przy odkamienianiu czajnika, jako odświeżacz do dywanów i wykładzin. Czyści biżuterię i usuwa plamy z ubrań. Jeśli chcesz sprawdzić świeżość sody oczyszczonej, do pół łyżeczki tego proszku wlej kilka kropel octu albo soku z cytryny; jeśli zawartość łyżeczki zacznie bulgotać, to znaczy, że soda jest świeża.
Sód w diecie
Sód jest cennym minerałem, który odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu płynów w organizmie (odpowiada za termoregulację) i tworzy kanały dla sygnałów przewodzonych przez nerwy. Jego niedobór może powodować skurcze i drżenie mięśniowe, a nawet zaburzenia koncentracji. Jest to pierwiastek szczególnie ważny w diecie osób aktywnych fizycznie.
Zastosowanie sody oczyszczonej w kosmetyce
Soda oczyszczona łagodzi wszelkie wysypki, podrażnienia i ukąszenia. Dodaje się jej także do szamponów oraz przede wszystkim do preparatów wybielających zęby. Znajdziemy ją w wielu pastach oraz płynach do płukania jamy ustnej, której kwasowość neutralizuje właśnie wodorowęglan sodu, zapewniając świeży oddech i ochronę przed infekcjami.
E500b – groźny czy nie? Skutki uboczne spożywania sody oczyszczonej
Jeśli wodorowęglanu sodu używa się w dawce najniższej, niezbędnej do osiągnięcia zamierzonego efektu, nie powinien stanowić zagrożenia dla zdrowia. W przypadku zbyt wysokiej dawki musimy liczyć się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Mogą to być ból głowy, mdłości, drażliwość, rzadziej słabość mięśniowa, opuchlizna stóp i spowolnienie odruchów. O każdym z takich objawów należy poinformować lekarza. Nie sięgaj po sodę oczyszczoną, jeśli jesteś na diecie z ograniczonym spożyciem sodu lub przyjmujesz leki nasercowe i inne środki zobojętniające kwas, nie należy też spożywać sody dłużej niż 2 tygodnie.
Czytaj też: Których składników unikać, a które tylko groźnie brzmią?
Komentarze:
Brak komentarzy