Trudne składniki – WODOROWĘGLAN SODU

Wodorowęglan sodu, oznaczany symbolem E500b, często znajduje się na listach składników produktów spożywczych. Czy powinniśmy się go obawiać? Nie! Jest to zdecydowanie bezpieczny składnik, mający szerokie zastosowanie zarówno w produkcji żywności, jak i w kosmetyce. Co więcej – ma kilka niekwestionowanych zalet!

 

Wodorowęglan sodu – jak powstaje?

Soda oczyszczona występuje naturalnie. W Afryce i Ameryce Północnej powstają tak zwane jeziora sodowe – jest to rodzaj jeziora słonego, w którym woda zawiera duże ilości węglanu sodu. Te rozległe jeziora bezodpływowe podczas pory suchej w ponad 80% pokryte są sodą. Woda zbiera się poniżej skorupy, a parując w klimacie pustynnym, tworzy tronę, czyli sodę śnieżną. W wyniku dalszej obróbki sody śnieżnej uzyskuje się sodę kaustyczną, oczyszczoną i sól. Na skalę przemysłową sodę można otrzymać w wyniku reakcji chlorku sodu z amoniakiem i dwutlenkiem węgla.

 

Soda oczyszczona – zastosowanie w kuchni

Wodorowęglan sodu jest jednym ze składników proszku do pieczenia. Do ciast jednak dodaje się również samą sodę. Zarówno proszek do pieczenia, jak i sama soda mają za zadanie spulchnić ciasto. Proszek działa powoli, soda bardzo szybko, dlatego wypieki często pękają lub wybrzuszają się w centralnej części. Ciasto czekoladowe, dzięki dodatkowi sody, zyskuje ładny ciemnobrązowy kolor.

W przemyśle spożywczym wodorowęglan sodu poza funkcją spulchniacza pełni także rolę w regulacji pH żywności. Często można go spotkać jako składnik tabletek musujących.

W kuchni soda oczyszczona spełnia jeszcze kilka funkcji, m.in. usuwa przykre zapachy. Jeśli na dłoniach zostanie zapach ryby, czosnku, cebuli – zneutralizujemy go sodą. Jeśli mamy problem z nieprzyjemnymi zapachami w lodówce – pojemniczek z sodą również jest w stanie się z nimi uporać. Soda dodana do panierki kotleta schabowego sprawi, że będzie on bardziej chrupiący.

 

Soda oczyszczona – zastosowanie lecznicze

Wodorowęglan sodu stosuje się również w medycynie. Stanowi odtrutkę dla organizmu w takich sytuacjach jak zatrucie alkoholem metylowym, lekami przeciwdepresyjnymi oraz przy hiperkaliemii.

W domowej apteczce soda oczyszczona może posłużyć jako płukanka do ust, niwelująca nieprzyjemny zapach. Pomoże również na ból gardła, stany zapalne jamy ustnej, afty. Dodatkowo inhalacja z sody pomoże w udrożnieniu nosa w przeziębieniu. Roztwór sody może przynosić ulgę przy pieluszkowym zapaleniu skóry.

 

Soda oczyszczona – w domu

Warto wspomnieć, że ta stosunkowo tania substancja świetnie się wpisuje w obecne trendy proekologiczne. Dodawana jest do domowych kosmetyków i środków czyszczących. Można z niej przygotować peeling, pastę do zmiękczania naskórka. Jest składnikiem domowych proszków do kąpieli czy też kul kąpielowych. Stosuje się ją również w naturalnych dezodorantach.

Robiąc domowe porządki, warto pamiętać, że soda sprawdza się przy odkamienianiu czajnika, jako odświeżacz do dywanów i wykładzin. Czyści biżuterię i usuwa plamy z ubrań.

 

E500b – groźny czy nie?

Stosowanie wodorowęglanu sodu nie jest limitowane. Jeśli używa się go w dawce najniższej, niezbędnej do osiągnięcia zamierzonego efektu technologicznego, zgodnie z dobrą praktyką produkcyjną, nie powinien stanowić zagrożenia dla zdrowia.

Komentarze:

Brak komentarzy