5 powodów dla których owoce liofilizowanej są lepsze od suszonych

Nie ma nic lepszego niż pyszne Muesli ze świeżymi owocami. Niestety z końcem lata dostęp do nich  jest coraz trudniejszy.   Na pomoc wtedy przychodzą nam owoce suszone i liofilizowane. Które wybrać? My zdecydowanie polecamy te drugie, dlaczego? Mamy 5 solidnych powodów!

 

 Po pierwsze witaminy!

 Owoce liofilizowane zachowują zdecydowanie więcej witamin i składników  biologicznie czynnych w porównaniu do owoców suszonych. Dlaczego? Ponieważ świeżo po zebraniu są zamrażane, a następnie woda, która się na nich skrystalizowała jest odparowywana  za po pomocą próżni i niskiej temperatury. Dzięki temu owoce w przeciwieństwie do owoców suszonych nie są podawane działaniu wysokiej temperatury, która niszczy  witaminy-  w szczególności  delikatną witaminę C.

 

Zero konserwantów

Owoce suszone  mają w składzie zdecydowanie więcej wody, która sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni. By temu zapobiec często dodaj się do nich konserwanty – siarczany.  Natomiast owoce liofilizowane, dzięki zastosowaniu technologii która całkowicie pozbawia je wody nie potrzebują żadnych konserwantów!

 

W dodatku brak jakichkolwiek  dodatków!

Podczas produkcji owoców suszonych często dodaje się do nich oleje aby zapobiec ich sklejaniu oraz nabłyszczyć. W przypadku owoców lifilozwanych nie jest to potrzebne bo dzięki braku wody owoce nie skleją się, a Ty nie dostarczasz sobie zbędnych kalorii.

 

Mniej cukrów!

Jeśli zależy Ci na zbilansowanej diecie   według dietetyków możesz zjeść zaledwie garstkę owoców suszonych. To wszystko przez cukry proste w nich zawarte. Podwyższają one ich kaloryczność,  dodatkowo niejednokrotnie owoce  suszone  są  dodatkowo dosładzane. Liofiliozwane owoce natomiast zawierają zdecydowanie mniej cukrów prostych, no i nigdy nie są dosładzane więc mogą być pyszna i dietetyczną przekąską!

 

Owoce w formie!

Owoce podczas  suszenia zmieniają się czasem wręcz nieodpoznania, natomiast podczas liofilizacji  ich kształt pozostaje niezmienny więc doskonale prezentują się podczas posiłków. Do tego dzięki pozbawieniu wody są bardzo chrupiące!

 

W porównaniu do suszenia, liofilizacja to zdecydowani bardziej nowoczesna metoda przedłużania żywotności owoców, warzyw, a nawet całych dań!  Jest w zasadzie prawie pozbawiona wad więc jeśli lubisz smak owoców to już wiesz co wybierać! I jeszcze jedno,  w naszym sklepie znajdziesz zjesz Muesli basic, które możesz dowolnie mieszać z owocami  liofilizowanymi i i stworzyć własną autorską mieszankę! Smacznego!