W ostatnich latach granola stała się jednym z najbardziej popularnych produktów śniadaniowych na całym świecie. I nic dziwnego – granola jest nie tylko pyszna, ale także pełna składników odżywczych, które pomagają dobrze rozpocząć dzień.
Granola: co to właściwie jest?
Miseczka granoli to zdrowy i sycący sposób na rozpoczęcie dnia, ale wiele osób nie ma pewności, czym właściwie jest granola. Podstawowym składnikiem większości przepisów na granolę są płatki zbożowe (płatki pszenne, częściej jednak płatki owsiane), pełne błonnika i składników odżywczych. Suszone owoce, orzechy i nasiona są również częstymi dodatkami, które dostarczają niezbędnych witamin, składników mineralnych i zdrowych tłuszczów. Wszystkie one połączone są miodem, syropem (np. daktylowym, klonowym) lub innym słodzidłem i odrobiną tłuszczu, a następnie pieczone aż do uzyskania złocistego koloru.
Powstała mieszanka jest chrupiąca i pełna smaku. Prażenie tak połączonych składników nie tylko nadaje granoli pyszny aromat i niepowtarzalną chrupkość, ale także czyni ją dobrym źródłem błonnika i niezbędnych składników odżywczych. Tak powstałe chrupiące płatki doskonale nadają się do polania mlekiem, napojem roślinnym lub jogurtem naturalnym. Granola może być stosowana jako samodzielna przekąska lub dodatek do wypieków i innych smakowitych deserów. Nie dziwi więc, że ze względu na różnorodność zastosowań i bogatą wartość odżywczą granola stała się ulubioną podstawą śniadań i przekąsek w wielu domach.
Czytaj także: Z czym jeść musli i granolę?
Czy granola jest zdrowa?
Ostatnio wiele dyskutuje się o tym, czy granola jest korzystna dla naszego zdrowia. Niektóre produkty spożywcze (nawet te demonizowane) mogą być pożywne i korzystne dla zdrowia, jeśli są jedzone z umiarem. Tak właśnie jest w przypadku granoli.
Choć często zawiera dużo słodzidła i oleju, granola może być wartościową częścią zbilansowanej diety, jeśli jest przyrządzona z naturalnych składników, tak jak w przypadku granoli OneDayMore. Należy też pamiętać, że nie wszystkie rodzaje cukru i tłuszczu są sobie równe. Istnieją zdrowsze opcje, takie jak syrop daktylowy, miód i olej kokosowy. Te alternatywy są dużo bardziej wartościowe dla zdrowia niż biały rafinowany cukier, syrop glukozowo-fruktozowy lub olej palmowy.
Płatki owsiane są bogate w błonnik pokarmowy i wolno uwalniające się węglowodany, co sprawia, że są dobrym źródłem energii (również dla chorych na cukrzycę) – mogą zapobiegać zachciankom i atakom głodu w późniejszej części dnia. Oprócz owsa granola często zawiera bakalie: orzechy (np. nerkowce, orzechy włoskie, laskowe) i suszone owoce, które dodają jej smaku i wpływają na jej teksturę. Różnorodne nasiona (lnu, chia, słonecznika i dyni) to także częste dodatki, ponieważ są one bogate w składniki odżywcze, białko i cenne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Niezależnie od tego, czy spożywasz ją z mlekiem, jogurtem czy po prostu jako samodzielną przekąskę, granola jest sycącym i pysznym sposobem na rozpoczęcie dnia.
Sięgając po granolę, pamiętaj, aby dokładnie przeczytać etykietę i wybrać produkt, który skomponowany jest ze zdrowych i naturalnych składników. W ten sposób możesz cieszyć się tą prażoną „mieszanką dobroci” bez obaw o jej negatywny wpływ na zdrowie.
Dlaczego warto jeść granolę?
Jeśli chodzi o walory prozdrowotne, ta pieczona mieszanka ma wiele do zaoferowania. Granola to sycąca opcja śniadaniowa (i nie tylko) – pełna jest składników odżywczych, składników mineralnych, takich jak: magnez, fosfor, żelazo, cynk (odpowiadających za dobrostan organizmu, w tym za sprawne funkcjonowanie układu immunologicznego) i witamin, m.in. witaminy A, witamin z grupy B oraz witaminy E – uchodzącej za najpotężniejszy antyoksydant, zwanej też eliksirem młodości.
Granola jest nie tylko bogatym źródłem witamin, które dostarcza dużo energii. Za wiele korzyści zdrowotnych granoli odpowiedzialny jest błonnik pokarmowy (m.in. z płatków owsianych i suszonych owoców). Błonnik jest nieoceniony dla naszego organizmu, pomaga regulować trawienie, pobudzając perystaltykę jelit, wspomaga przemianę materii, utrzymuje stały poziom cukru we krwi i sprawia, że czujemy się syci na długo po zjedzonym posiłku. Błonnik pomaga również usuwać toksyny z naszego organizmu, a także odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca i innych przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca i otyłość.
Czytaj także: Błonnik pokarmowy: co to jest? Właściwości i źródła w produktach
Oprócz wysokiej zawartości błonnika pokarmowego granola jest również dobrym źródłem białka z nasion i orzechów (np. włoskich i laskowych) oraz przeciwutleniaczy. Antyoksydanty pomagają chronić tkanki organizmu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, tzw. niestabilne cząsteczki, które powodują uszkodzenia komórek i mogą prowadzić do poważnych chorób.
Granola jest pełna niezbędnych składników odżywczych, w tym białka i zdrowych tłuszczów. Może pomagać w regulacji poziomu cukru we krwi i sprawiać, że dłużej czujemy się najedzeni. Wybierając granolę, pamiętaj jednak, aby szukać takiej, która ma minimalną ilość dodanego słodzidła i niewiele lub wcale przetworzonych składników i konserwantów. Ciesz się nią z umiarem jako częścią zdrowej diety, a będziesz czerpać same korzyści z tej pożywnej przekąski.
➡️ Granole kupisz w naszym sklepie ⬅️
Granola – ile ma kalorii?
Kupiona w sklepie granola może często zawierać dużo cukru i oleju, dlatego ważne jest, aby uważnie czytać etykiety. Typowa granola z płatkami owsianymi i rodzynkami może zawierać około 500 kalorii w 100 g; jeśli zatem dbasz o swoją wagę lub lubisz mieć pewność, że otrzymujesz odpowiednią ilość składników odżywczych, najlepiej jest pamiętać o wielkości porcji podczas delektowania się tym przysmakiem. Przy odrobinie planowania granola może być pożywną i satysfakcjonującą częścią każdej diety, bez obaw o przybranie na wadze.
Musli czy granola – oto jest pytanie?
Granola i musli to bardzo zbliżone produkty. Oba składają się z mieszanki orzechów, ziaren, nasion z dodatkiem liofilizowanych lub suszonych owoców. Istnieje jednak jedna główna różnica pomiędzy granolą a musli. Musli jest surowe i nieprzetworzone termicznie, podczas gdy granola jest prażona z dodatkiem słodzidła i tłuszczu.
Granola jest też zwykle bardziej chrupiąca niż musli ze względu na proces prażenia. Oba produkty z serii One Day More są zdrowe i pożywne, zatem wybór sprowadza się do osobistych preferencji. Wolicie bardziej naturalny smak musli czy dekadencką chrupkość słodkiej granoli? Obie mieszanki mogą być cennym komponentem zrównoważonej diety. W naszej ofercie One Day More znajdziecie różne rodzaje i smaki obu produktów, więc każdy może znaleźć coś dla siebie; w szczególności polecamy granolę kawową, czekoladową z malinami, potrójnie czekoladową i proteinową – raj dla podniebienia!
Wybierz granolę z dobrym składem
Większość dostępnych na rynku granoli pełnych jest cukru, przetworzonych dodatków, środków spulchniających i konserwantów. Dlatego przed zakupem należy sprawdzać skład i etykiety. Choć tego typu jedzenie może być smaczne, nie jest szczególnie zdrowe – zwłaszcza dla osób z nadwagą lub cukrzycą. Jeśli szukasz zdrowszej alternatywy, sięgnij po granole One Day More – Twoje ciało Ci podziękuje! Słodzimy je wyłącznie naturalnym syropem daktylowym (który podobnie jak miód, w umiarkowanych ilościach, może być spożywany nawet przez zmagających się z chorobą cukrzycową), w ich składzie nie znajdziecie oleju palmowego, sztucznych barwników, konserwantów i aromatów. W zamian natomiast zawierają naturalny cynamon, kakao, czekoladę, a nawet ziarenka kawy!
Czytaj więcej: Jak czytać etykiety produktów?
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, a przynajmniej tak mówią – a jaki jest lepszy sposób na jego rozpoczęcie niż miseczka granoli? Wielu smakoszy nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że większość mieszanek granoli dostępnych w sklepach powstaje z połączenia chrupek zbożowych, oleju palmowego oraz rafinowanego cukru. Często zawierają też ukryte źródła kalorii, takie jak syrop glukozowo-fruktozowy, mleko w proszku i mąkę pszenną. W rezultacie takie płatki śniadaniowe są wysokokaloryczne i mało odżywcze. Co więcej, obfitują w przetworzone dodatki i konserwanty. Krótko mówiąc, następnym razem, gdy będziesz w sklepie spożywczym, dokładnie przeczytaj etykietę produktu przed jego zakupem. Możesz być zaskoczony tym, co znajdziesz w składzie!
Komentarze:
Brak komentarzy