W Polsce tapioka zyskuje na popularności, dlatego warto poznać jej wszystkie właściwości zdrowotne i wartości odżywcze. Zaskocz bliskich przy najbliższej okazji niecodziennym przysmakiem z białymi granulkami.
Tapioka: co to jest?
Tapioka to produkt skrobiowy, który otrzymuje się w wyniku mielenia bulw manioku. Maniok jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej i Środkowej, został rozpowszechniony również na terenie Azji i Afryki. Po zmieleniu powstaje masa, z której robiona jest mączka skrobiowa, czyli tapioka. Tapioka jest coraz częściej dostępna w sklepach w Polsce w formie mąki albo granulek. Idealnie nadaje się do przygotowania lekkich dań, wypieków lub deserów na zimno. Warto przyjrzeć się jej właściwościom i wartościom odżywczym.
Tapioka: właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Tapioka jest lekkostrawna, dzięki czemu wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego. Zawarta w niej skrobia oporna przyczynia się do zwiększenia uczucia sytości po spożyciu. Nie zawiera również alergenów. Jakie jeszcze wartości odżywcze i właściwości wykazuje tapioka?
- znajdziemy w niej wapń, fosfor, magnez, żelazo oraz cynk,
- nie zawiera glutenu, dlatego mogą ją spożywać osoby na niego uczulone i chorujące na celiakię,
- jedzenie tapioki zaleca się osobom chorującym na chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz osobom z wrzodami żołądka ze względu na wysoką zawartość skrobi opornej w tapioce.
Warto wiedzieć, że indeks glikemiczny tapioki jest wysoki, zatem diabetycy powinni ograniczyć jej spożywanie.
Jak wykorzystać tapiokę w kuchni?
Tapioka, podobnie jak tofu, ma neutralny smak – przyjmuje zatem inne smaki i aromaty. Będzie idealnym dodatkiem do obiadu, świetnie sprawdzi się jako baza do deseru, nada mu niezwykle oryginalny wygląd. Płatki oraz granulki z tapioki podczas gotowania pęcznieją i stają się przezroczyste, dlatego tapioka sprawdzi się jako naturalny zagęszczacz do zup.
Jeśli chcemy wykorzystać tapiokę do mącznych, słodkich potraw – naleśników, racuchów czy gofrów – bez przeszkód możemy jej użyć jako dodatku do tradycyjnej mąki. Tapioka może też zastępować makaron.
Jak zrobić kuleczki do bubble tea?
Nie można zapomnieć o najbardziej popularnym przysmaku z tapioki, czyli tzw. bubble tea z czarnej lub zielonej herbaty – mocno orzeźwiający, przepyszny napój, który od teraz będziesz mógł przygotować bez wychodzenia z domu. Do przygotowania bubble tea z czarnej herbaty według oryginalnego, tajwańskiego przepisu będziesz potrzebować swojej ulubionej czarnej herbaty, mleka, miodu oraz kostek lodu w proporcjach (na 1 porcję):
- 3 łyżki ugotowanych kulek tapioki
- 200 ml schłodzonego naparu z czarnej herbaty – proponujemy earl grey
- 50 ml zimnego mleka
- 3 łyżki płynnego miodu wymieszanego z łyżką gorącej wody tak, aby powstał syrop
Przygotowanie:
- Do wysokiej szklanki wrzuć ugotowane granulki tapioki oraz wlej syrop miodowy.
- Dodaj napar z herbaty, mleko oraz kostki lodu, całość wymieszaj.
- Zaproś znajomych, podawaj od razu po przygotowaniu i zbieraj pochwały.
Ochy i achy gwarantowane!
Tapioka: jak prawidłowo zrobić?
Zastosowanie tapioki jest niezwykle szerokie i z pewnością każdy znajdzie powód, dla którego włączy ją do swojego menu. Należy jednak pamiętać, że surowy granulat zawiera glikozydy, które są dla nas szkodliwe. Jak zatem gotować tapiokę? Na początku trzeba pamiętać o odpowiednio długim namoczeniu tapioki (minimum 24-godzinne moczenie w wodzie), a następnie o jej prawidłowym ugotowaniu. Później tapiokę należy gotować na małym ogniu w mleku lub wodzie do momentu, aż zamieni się w niewielkie, przeźroczyste perełki.
Niech się dzieje magia. Jesteśmy pewni, że Wasza tapioka w zupach, deserach lub w sosach zgarnie 5 gwiazdek Michelina, a Wy będziecie od dzisiaj ambasadorami tych niezwykłych granulek mocy.
Komentarze:
Brak komentarzy