Lecytyny to wszechstronna grupa związków chemicznych, sklasyfikowanych jako fosfolipidy. Lecytyna – naturalnie występująca w organizmie człowieka – jest obecna we wszystkich komórkach ciała. Po raz pierwszy została wyizolowana w 1846 roku przez Theodora Nicolasa Gobleya z żółtka kurzego jaja. Co jej zawdzięczamy? Na co wpływa i gdzie ją można znaleźć?
Lecytyna: co to jest, jakie ma funkcje i właściwości
Wykazuje działanie zapobiegające odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Obniża poziom złego cholesterolu LDL. Rozbija tłuszcze, przez co trudniej jest im przyklejać się do płytek krwi i naczyń krwionośnych, a to zapobiega powstawaniu złogów miażdżycowych i zakrzepów naczyń wieńcowych. Obecne w niej kwasy tłuszczowe wielonienasycone wiążą cholesterol i przyspieszają jego wydalanie z organizmu.
Lecytyna wpływa również na układ odpornościowy ze względu na właściwości przeciwzapalne.
Działa na układ nerwowy. Zbudowane są z niej tkanki mózgu i otoczki mielinowe komórek układu nerwowego. Cholina wchodząca w skład lecytyny uczestniczy w procesach przekazywania impulsów nerwowych do mózgu. Dzięki tym związkom zwiększa się zdolność zapamiętywania i koncentracji. Dlatego też suplementowanie tego składnika jest wskazane przy wzmożonym wysiłku umysłowym, w trakcie egzaminów, sesji na studiach itp. Pamiętać jednak trzeba, że jednorazowe sięgnięcie po suplement jest nieskuteczne. Powinniśmy to robić regularnie przez minimum miesiąc. Lecytyna zalecana jest również seniorom jako wsparcie dla koncentracji i pamięci.
Czytaj też: Jak zbilansować dietę dla seniora?
W jakich produktach znajduje się lecytyna?
Jej źródłem są przede wszystkim żółtka jaj ptasich, kiełki pszenicy, rzepak oraz soja. Na pochodzenie danej lecytyny wskazywać może rodzaj występującego w niej kwasu tłuszczowego. Często dodawana jest do różnych produktów spożywczych – chleba, ciast, czekolady. Na liście składników występuje pod tajemniczym symbolem E322. Jej zadaniem jest poprawa jakości i trwałości produktów. Polepsza konsystencję, wzmacnia wrażenia organoleptyczne. Dodana do czekolady sprawia, że jest bardziej aksamitna i gładka. Dodana do ciasta smażonego w głębokim tłuszczu sprawia, że ciasto wchłania go mniej. Czy dodatek E322 w produktach powinien być dla nas alarmujący? Absolutnie nie.
W jakich produktach jest lecytyna? Naturalnie występuje m.in. w:
- żółtku jaja kurzego,
- wątrobie,
- soi (tzw. lecytyna sojowa),
- fasoli,
- rzepaku (tzw. lecytyna rzepakowa),
- nasionach słonecznika (tzw. lecytyna słonecznikowa),
- orzechach (zwłaszcza ziemnych i włoskich),
- rybach.
Lecytyna: skąd się ją pozyskuje i jaka jest najlepsza?
Z czego robi się lecytynę? Pozyskuje się ją głównie jako produkt uboczny w produkcji olejów roślinnych. Zarówno w przemyśle spożywczym, jak i farmaceutycznym spotykamy się z lecytyną sojową, rzepakową i słonecznikową. Wszystkie mają podobny skład – 30% stanowią oleje – ważna jest tu proporcja kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.
Duże spożycie kwasów tłuszczowych omega-6, przy niedostatku omega-3, negatywnie odbija się na zdrowiu. Przewaga kwasów tłuszczowych omega-6 w diecie może prowadzić do rozwoju nowotworów. Stąd też można przypuszczać, że lecytyna rzepakowa, bogata w kwasy omega-3, jest lepszym wyborem.
Komentarze:
Brak komentarzy