Miasto na szlaku kultur

BiłgorajAlice

By przeżyć ciekawą podróż wcale nie musisz jechać do dużego miasta. Nie musisz wybierać znanych miejsc. Małe miasteczka również mają swój urok, a próby odnalezienia tego ukrytego czaru mogą być naprawdę fascynujące.
Jednym z moich tegorocznych odkryć jest Biłgoraj, miasto liczące sobie około 27 tysięcy mieszkańców, z fascynującą, trwającą już prawie pół wieku historią. Słynne przede wszystkim z tradycyjnego wypieku – pirogu biłgorajskiego oraz sitarstwa, którym trudnili się mieszkańcy dawnego Biłgoraja. Z zawodem tym wiązały się dwa święta – Żałosne i Radosne. Żałosne, czyli obrzęd corocznego pożegnania mężczyzn wyruszających na handel, polegał na hucznym spotkaniu, na którym obecni byli mieszkańcy – przede wszystkim rodziny sitarzy. Pożegnanie odbywało się przy figurze św. Jana Nepomucena – patrona sitarzy. Analogiczny charakter miało Radosne, polegające na powitaniu sitarzy wracających do miasta. By upamiętnić dawne tradycje w Biłgoraju odbywają się festyny – Żałosne i Radosne właśnie.
Warto wspomnieć, że przed drugą wojną światową ludność biłgorajską w dużej części stanowili Żydzi. By upamiętnić ten fakt w Biłgoraju od 2009 roku powstaje ,,Miasto na szlaku kultur” Dzięki unijnym dotacjom powstała już synagoga i Dom Singera. W miasteczku kresowym można również zamieszkać z czego chętnie korzystają tutejsi mieszkańcy. Jest to miejsce zdecydowanie warte zobaczenia. Piękne, inspirowane dawną architekturą stanowi powód do dumy dla miasta.
Biłgoraj, jak i jego okolice obfituje w różne legendy. Jedną z najpopularniejszych, o której uczą się już dzieci w podstawówce, jest legenda o pochodzeniu nazwy miasta. Według tej legendy założyciel miasta – Goraj – walczył z Tatarami na obrzeżach miasta. Wygrał, a w miejscu potyczki by upamiętnić zwycięstwo postawiono kamień z napisem „Tu bił się Goraj”. Z biegiem lat słowa „tu” i „się” uległy zatarciu. W ten sposób został tylko napis „bił” oraz „Goraj”. Uznano, że jest to dobra nazwa dla miasta, które nosi je po dziś dzień.
Zobaczyłam, że nawet małe miasteczko może zaskoczyć Cię swoją bogatą kulturą, historią i zabytkami. Warto wybrać się do Biłgoraja i dać się oczarować jego magią.

Zabierz ze sobą na wycieczkę