Owoce czarnej porzeczki są w Polsce znane i cenione – już nasze babcie nie wyobrażały sobie zimy bez przygotowanych z nich przetworów. O właściwościach czarnej porzeczki wiemy zatem już od lat. Czasami warto sięgnąć do skarbnicy naszych tradycji kulinarnych. Co cennego może nam dać czarna porzeczka? Dlaczego warto się jej baczniej przyjrzeć? Co takiego skrywają w sobie jej owoce i liście? Do czego można wykorzystać owoce czarnej porzeczki w swojej kuchni? Zapraszamy do lektury!
Właściwości czarnej porzeczki
Owoce czarnej porzeczki mają okrągły kształt, niewielki rozmiar i intensywnie czarną barwę. Mogą wyglądać niepozornie, ale kryją w sobie duże pokłady cennych składników. Jakie witaminy ma czarna porzeczka? W jej owocach znajdziemy przede wszystkim witaminę C – naturalny antyoksydant. Pomaga ona neutralizować wolne rodniki tlenowe, które uszkadzają ważne struktury komórkowe, także DNA. Poza tym należy pamiętać o tym, że witamina C ma znaczenie dla naszej odporności.
Co jeszcze kryje się w tych drobnych owocach?
Mogą się one pochwalić również obecnością potasu – pierwiastka, który ma ogromne znaczenie między innymi dla prawidłowego funkcjonowania naszych mięśni. Na tym jednak nie koniec! Jeśli bowiem chodzi o obecność witamin, to w owocach czarnej porzeczki zawiera się również witamina A, która – podobnie jak witamina C – jest antyoksydantem. To zaciekli wrogowie wolnych rodników, co z kolei sprawia, że mają możliwość efektywnie wpływać na tempo, w jakim starzeje się nasz organizm. Wsparciem w walce z rodnikami będą także flawonoidy, których zawartość w czarnej porzeczce jest niezwykle wysoka.
Czarna porzeczka należy do roślin bardzo cenionych ze względu na walory zdrowotne. Jej owoce stanowią źródło błonnika rozpuszczalnego, co sprawia, że są one przyjacielem naszych jelit. Błonnik rozpuszczalny jest bardzo istotnym składnikiem diety człowieka, wpływa bowiem pozytywnie na stan flory bakteryjnej obecnej w naszym jelicie grubym. Co więcej, pomaga on w regulowaniu poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto w owocach porzeczki czarnej znajdziemy też wapń.
Właściwości liści czarnej porzeczki
Na pochwałę zasługują również liście tej rośliny! Są one szeroko znane (nie od dzisiaj!) ze swoich walorów zdrowotnych. Warto wspomnieć o tym, że właściwości liści porzeczki czarnej mogą mieć pozytywny wpływ na nasz układ moczowy. Co więcej, liście te wykazują właściwości przeciwzapalne. Ususzone liście za kilka złotych kupimy w aptekach lub sklepach zielarskich – w formie już gotowej do zaparzenia.
Czarna porzeczka – jak można wykorzystać ją w kuchni?
Owoce czarnej porzeczki to wdzięczny materiał do przygotowania domowych przetworów. Są składnikiem orzeźwiających koktajli. Bardzo dobrze sprawdzą się chociażby przyrządzany z nich sok – który może się przydać w czasie zimowo-jesiennym – jak również wszelkiego rodzaju dżemy. Właściwości soku porzeczkowego sprawiają, że jest on polecany jako wsparcie w okresie przeziębień. Można go mieszać na przykład z wodą. Poza tym owoce czarnej porzeczki doskonale spełnią się w roli składnika wypieków. Ich specyficzny smak „przełamie” słodkość ciast i deserów, nadając im bardziej orzeźwiający, owocowy smak. Owoce porzeczki mają bardzo dekoracyjny charakter, dlatego warto je wykorzystać w ramach ozdabiania swoich popisów cukierniczych. W sezonie letnim owoce czarnej porzeczki mogą stanowić bardzo dobrą przekąskę. Świetnie sprawdzą się także jako dodatek do musli.
Streszczając: czarna porzeczka to popularna w Polsce roślina, która ma nam wiele do zaproponowania. Jej owoce są niezwykle bogatym (jednym z najlepszych!) źródłem witaminy C. Naszą uwagę powinny zwrócić również liście czarnej porzeczki – okazuje się, że podobnie jak owoce, mają one wiele cennych właściwości, a „herbata” z suszonych liści czarnej porzeczki polecana jest w przypadku leczenia różnych dolegliwości. Co więcej, owoce czarnej porzeczki dają nam szerokie pole do popisów kulinarnych, a ich nietypowy smak sprawia, że mogą w ciekawy sposób wzbogacić przyrządzane potrawy.
Komentarze:
Brak komentarzy