W poszukiwaniu zdrowej, a przy tym smacznej żywności co i rusz natrafiamy na naturalne, ale zapomniane lub też mało znane w naszym kraju składniki. Do tych niezbyt popularnych, a jednocześnie wartych uwagi niewątpliwie należy karob. Ale co to właściwie jest i jakie ma właściwości? Zaraz wszystkiego się dowiecie!
Co to jest karob?
Za egzotyczną nazwą kryje się równie egzotyczny produkt – sproszkowane strąki drzewa karobowego, nazywanego również drzewkiem chleba świętojańskiego, szarańczynem strąkowym lub ceratonią. Rośnie ono głównie w rejonie śródziemnomorskim i osiąga nawet 15 metrów wysokości. Jeśli chodzi o klasyfikację biologiczną, drzewo karobowe jest dalekim kuzynem zdecydowanie bardziej popularnego w naszej części Europy bobu. Różnica między nimi jest jednak widoczna gołym okiem – strąki ceratonii, nazywane chlebem świętojańskim, są zdecydowanie większe. Mogą osiągać nawet 20 centymetrów długości! Ich miąższ stanowił dla ludzi pożywienie już od kilku tysięcy lat, a nazwa „chleb świętojański” wzięła się od biblijnego Jana Chrzciciela, który rzekomo miał jeść wyłącznie karob. Dziś, ze względu na podobny smak, karob stanowi doskonały zamiennik kakao.
Jakie właściwości ma karob?
Strąki chleba świętojańskiego składają się głównie z węglowodanów oraz błonnika. Szczególnie cenna dla naszego organizmu jest zawartość tego drugiego składnika, który potrafi skutecznie zadbać o prawidłowe działanie układu trawiennego. Jedną z cech charakterystycznych karobu jest niska zawartość tłuszczów. Z tego względu produkt często wybierany jest jako alternatywa dla kakao, które w nie obfituje. Równie ważny w kontekście zastąpienia popularnego brązowego proszku jest brak w składzie teobrominy i kwasu szczawiowego – silnych alergenów, które powodują, że kakao przez wiele osób nie jest tolerowane. Z karobem te same osoby mogą nie mieć najmniejszych problemów!
Karob zawiera wapń, niezbędny do budowy kości i zębów, a także magnez i potas – składniki odpowiadające za prawidłową pracę układu nerwowego. Magnez jest ponadto polecany wszystkim tym, którzy cierpią na skurcze mięśni, ponieważ niedobory tego pierwiastka są jednym z głównych powodów ich występowania. W strąkach drzewa karobowego znajdziemy również żelazo, które pełni niezwykle ważną rolę w transporcie tlenu we krwi. Karob, ze względu na obecność polifenoli, ma właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że może pomóc w zmniejszeniu ryzyka pojawienia się zmian nowotworowych. Chleb świętojański wykazuje także działanie oczyszczające i antybakteryjne. Z tego powodu w tradycyjnej medycynie ludowej stosowany był na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe. Biorąc pod uwagę liczne zalety spożywania karobu, warto i dziś włączyć go do swojej diety, by skorzystać z cennych prozdrowotnych właściwości rośliny.
Karob w kuchni, czyli jak wykorzystać alternatywne kakao
Możliwości wykorzystania strąków chleba świętojańskiego jest całkiem sporo. Karob przypomina w smaku nieco słodsze kakao, sprawdzi się więc przede wszystkim wszędzie tam gdzie ono. Ze względu na brak zawartości kofeiny jest on nawet bardziej polecany dla dzieci niż jego klasyczny odpowiednik. To jednak nie wszystko! Z drzewa karobowego pozyskuje się także słodki syrop oraz mączkę chleba świętojańskiego – naturalny zagęszczacz stosowany w przemyśle spożywczym. Możemy ją z powodzeniem wykorzystać we wszelkiego rodzaju domowych wypiekach – od ciast po chleb – skutecznie zastępując jajka. Na co dzień karob sprawdzi się z kolei świetnie jako słodki dodatek do koktajli owocowych, owsianki, musli lub jogurtu naturalnego. Można wykorzystać go również do przygotowania obłędnie pysznego budyniu jaglanego z owocami!
Budyń z kaszy jaglanej z karobem i owocami
Składniki:
– ½ szklanki kaszy jaglanej,
– 3 szklanki napoju roślinnego (np. owsianego lub sojowego),
– 1 łyżeczka karobu lub 1 duża łyżka pasty orzechowej z karobem,
– owoce, które lubisz! Mogą to być maliny, banany, borówki i co tylko chcesz. ?
Sposób przygotowania:
To naprawdę proste! Ugotuj kaszę jaglaną w napoju roślinnym, dolewając go stopniowo. Kiedy kasza będzie miękka, dodaj do niej karob lub pastę orzechową z karobem i dokładnie zblenduj do uzyskania gładkiej konsystencji. Przelej budyń do miseczek i udekoruj pokrojonymi owocami. Gotowe… i bardzo pyszne!
Komentarze:
Michal - 19.01.2021
Karob jest świetnym źródłem błonnika. Spróbuję go stosować jako zamiennik kakao. Bardzo dobry i merytoryczny opis z ciekawym przepisem