Siemię lniane, produkt powszechnie znany i bez problemu dostępny w polskich sklepach spożywczych, można swobodnie zaliczyć do kategorii tak zwanych superfoods. Nasionka te mają niesamowitą wartość odżywczą, dlatego na uwagę zasługuje również uzyskiwany z nich olej lniany. Co sprawia, że warto o nim pamiętać na następnych zakupach? Jakie cechy tego produktu decydują o tym, że jest on tak cenny? Jak go wybierać, by móc w pełni cieszyć się jego właściwościami?
Olej lniany: na co pomaga?
W jakim celu stosuje się dzisiaj olej lniany? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że może on stać się bardzo cennym składnikiem naszej diety. Dlaczego? Ze względu na obecność niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie kwasu linolenowego (około 50%) – tak bardzo potrzebnego dla ludzkiego zdrowia. Jeżeli w naszym jadłospisie nie dostarczamy sobie ich wystarczającej dawki, ryzykujemy pojawieniem się wielu negatywnych skutków, między innymi kłopotów z odpornością. Na właściwości oleju z siemienia lnianego powinny zwrócić uwagę szczególnie kobiety, ponieważ produkt pozytywnie oddziałuje na układ hormonalny, a – jak wiadomo – to właśnie hormony w dużej mierze decydują o samopoczuciu i zdrowiu pań.
Czytaj więcej: Siemię lniane i jego właściwości zdrowotne. Jak stosować?
Jeśli chodzi o zalety oleju lnianego, należy podkreślić, że produkt stanowi także źródło witamy E, która ma kolosalne znaczenie chociażby dla naszej skóry. Kiedy brakuje jej w naszej diecie, narażamy się na przykład na anemię. Należy pamiętać, że pełni ona funkcję przeciwutleniacza. Właściwości oleju z lnu cenione są również ze względu na pozytywny wpływ na nasze jelita, zwłaszcza jeżeli dotykają nas uciążliwe zaparcia.
Olej lniany na włosy: jak stosować?
Okazuje się, że olej lniany jest sprzymierzeńcem zdrowych, elastycznych, dobrze nawilżonych kosmyków, dlatego warto go wykorzystać do zabiegu olejowania włosów zniszczonych, puszących się.
Jak stosować olej lniany na włosy? Na godzinę, dwie przed myciem włosów (jeśli masz więcej czasu, możesz olej zostawić na dłużej) zmocz je wodą, a następnie nałóż olej. Bardzo istotne jest także kontrolowanie tego, jaką ilość produktu zużyjemy – warto pamiętać, że nie może ona być zbyt duża. Równocześnie jednak postaraj się, żeby rozprowadzić olej możliwie jak najdokładniej. Następnie, po odczekaniu określonego czasu, umyj włosy.
W przypadku olejowania włosów olejem lnianym bardzo ważna jest sumienność. Bezpośrednio przed myciem naolejowanych włosów możesz nałożyć odżywkę, dzięki której łatwiej będzie je oczyścić z oleju. Olej lniany może nam posłużyć również do olejowania paznokci. Odrobinę produktu wystarczy dokładnie wmasować w płytkę paznokcia oraz skórki. Zabieg ten ma za zadanie nawilżyć skórę oraz wzmocnić paznokcie. Podobnie jak w przypadku olejowania włosów, należy go wykonywać możliwie jak najregularniej.
Komentarze:
Brak komentarzy