Zdrowe menu – pokocha je każde dziecko!

Dobrze zbilansowana dieta to element, na który każdy z nas powinien zwrócić szczególną uwagę. To dzięki niej dostarczamy naszemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki, mamy energię do działania i dobrze się czujemy. Starajmy się o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy przygotowujemy posiłki dla dzieci. Bo to właśnie u swoich pociech warto kształtować zdrowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat, dzięki czemu w przyszłości będą dokonywały mądrych wyborów żywieniowych.

Pamiętajmy, że aby dziecko otrzymywało to, co najcenniejsze i niezbędne do jego prawidłowego rozwoju, przygotowywane przez nas posiłki wcale nie muszą być bardzo skomplikowane i pracochłonne. Postawmy na: owoce i warzywa, produkty sezonowe oraz artykuły o prostym składzie. Świetnym rozwiązaniem są również gotowe mieszanki musli, granoli i owsianki, które są nie tylko pyszne, ale także szybkie w przygotowaniu, dzięki czemu z powodzeniem można zaserwować je dziecku na śniadanie lub podwieczorek, a także spakować jako drugie śniadanie do szkoły.

Pamiętaj, że w menu Twojego dziecka powinny znaleźć się także produkty bogate w wapń, który jest niezbędny w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu, m.in. mleko, kefir i jogurty naturalne. Nie zapominaj również o świeżych warzywach i owocach, które zimą możesz zastąpić mrożonkami.

 

Ile powinno zjadać dziecko?

Przyjmuje się, że od 4. roku życia dziecko powinno zjadać od 4 do 5 posiłków dziennie. Śniadanie jest najważniejsze, ponieważ mózg Twojego dziecka potrzebuje energii, aby wydajnie pracować przez cały dzień. Zadbaj zatem o to, aby Twoja pociecha zjadała pierwsze śniadanie w domu i drugie w szkole i aby nie zapominała o tych posiłkach.

Zachęcaj także dziecko do wspólnego gotowania, dzięki czemu wykształci w sobie zdrowe nawyki i przygotowywanie posiłków w domu będzie dla niego czymś naturalnym. Nie zapomnij również o prawidłowym nawodnieniu organizmu (przede wszystkim wodą) oraz o aktywności fizycznej swojego dziecka, która stanowi obecnie podstawę nowej piramidy żywieniowej.

Nie rób jednak nic na siłę i nie wmuszaj jedzenia w dziecko, które wydaje Ci się zbyt szczupłe, albo nie ograniczaj jedzenia dziecku z nadwagą (dziecko musi spożyć określoną liczbę kalorii, której nie można mu ograniczać). W przypadku nadmiaru kilogramów staraj się nauczyć swoją pociechę zdrowych nawyków żywieniowych i zachęć ją do większej aktywności fizycznej. Masę ciała dziecka kontroluj u pediatry, a w razie konieczności zastosowania diety skonsultuj się z dietetykiem.

 

Jak ułożyć jadłospis dziecka w wieku szkolnym?

Prawda jest taka, że dzieci nie będą chciały jeść zdrowo, jeśli nie będą miały dobrych wzorców. Dzieci uczą się przez naśladownictwo, więc jedzmy szpinak czy brokuły z naszą pociechą, dając jej dobry przykład. Warto także zapoznawać dziecko z nowymi smakami już od najmłodszych lat i zachęcać je do zjadania różnorodnych produktów. Pamiętajmy jednak, aby nic nie robić na siłę i nie zniechęcać się pierwszymi niepowodzeniami (ten sam produkt można np. spróbować podać dziecku pod inną postacią). Zadbajmy także o odpowiednio przygotowane i różnorodne posiłki, które sprawią, że dziecko będzie zjadać je ze smakiem. Jak to zrobić? W tym artykule przedstawiamy przykładowy, 3-dniowy jadłospis dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym (7-8 lat). Zaproponowane w nim posiłki obejmują: pierwsze śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. W naszym jadłospisie nie podajemy konkretnych ilości/gramatury produktów, ponieważ zapotrzebowanie energetyczne każdego dziecka jest inne. Wylicza się je z siatek centylowych, czyli wykresów, które różnią się w zależności od masy ciała i wzrostu dziecka, wieku i płci.

Pobierz jadłospis gotowy do wydruku i miej go zawsze pod ręką!

Zdrowe menu dla dzieci OneDayMore

Zdrowe menu dla dzieci OneDayMore

Zdrowe menu dla dzieci OneDayMore

 

Komentarze:

Brak komentarzy