Co jeść po treningu na siłowni?
Posiłki potreningowe

 

 

Nie jest tajemnicą to, że jeśli chcemy skutecznie zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy połączyć odpowiednią dawkę aktywności fizycznej (przy czym rodzaj wysiłku, jego ilość i intensywność powinny być uzależnione między innymi od stanu naszego organizmu, ewentualnych problemów zdrowotnych czy chorób) ze zdrową dietą, dopasowaną do naszych indywidualnych potrzeb. Ćwicząc, często zadajemy sobie pytanie: co możemy zrobić, żeby nasz trening był jak najskuteczniejszy? Duże znaczenie ma tu właściwe odżywianie, w tym starannie zaplanowany posiłek po treningu.

 

Co jeść po treningu?

 

Aby zrozumieć, jakie składniki są nam właściwie niezbędne do skomponowania posiłków po siłowni lub innej aktywności fizycznej, warto zacząć od głębszego zrozumienia procesów, które zachodzą w naszym organizmie w czasie wysiłku i po nim. Podczas treningu nasze ciało wykorzystuje określone ilości glikogenu. Zrozumiałe wydaje się więc to, że po jego zakończeniu nadchodzi konieczność odnowienia rezerw. Utracone węglowodany najlepiej jest uzupełniać jak najprędzej po ćwiczeniach, ponieważ właśnie wtedy glikogen gromadzi się w organizmie najszybciej. W ciągu dwóch godzin po treningu regeneracja przebiega w najwyższym tempie (1,5 razy szybciej niż w przypadku normalnego tempa). Właśnie tym między innymi ma się zająć odpowiednio przygotowany posiłek potreningowy.

Co w takim razie powinien on zawierać? Odpowiedniej jakości białko oraz węglowodany. Nie można zapominać o tym, że posiłek po siłowni, fitnessie czy innych rodzajach ćwiczeń odgrywa dużą rolę dla efektów podejmowanej aktywności. Dlatego warto go planować z odpowiednim wyprzedzeniem i dbać o to, by pod ręką mieć niezbędne składniki. Absolutnie nie należy z niego rezygnować! Dobrze jest wyrobić w sobie przekonanie, że rezultaty treningu nierozerwalnie wiążą się nie tylko z tym, jak wiele wysiłku wkładamy w ćwiczenia, lecz także z naszymi poczynaniami żywieniowymi. Dlatego też pytanie: „Co zjeść po ćwiczeniach?” – jest niezwykle istotne.

 

Komentarze:

Brak komentarzy